X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Elżbieta Mączyńska: takie pandemie będą się powtarzać

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 22:00
- Trzeba znaleźć złoty środek, który zapewni z jednej strony bezpieczeństwo zdrowotne, a z drugiej strony będzie umożliwiał przeciwdziałanie zanikaniu działalności gospodarczej. Takie aktywności są niezbędne - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, ekonomista, wykładowca akademicki, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Audio
  • Prof. Elżbieta Mączyńska: Takie pandemie będą się powtarzać. (Polskie Radio 24/Północ - Południe)
16.04.2020. Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki (na ekranie) 16 bm. podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, oglądanej w jednym z stołecznych mieszkań. Szef rządu zapowiedział zdejmowanie od 20 kwietnia obostrzeń obowiązujących obecnie w związku z epidemią koronawirusa.
16.04.2020. Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki (na ekranie) 16 bm. podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, oglądanej w jednym z stołecznych mieszkań. Szef rządu zapowiedział zdejmowanie od 20 kwietnia obostrzeń obowiązujących obecnie w związku z epidemią koronawirusa. Foto: PAP/Mateusz Marek

- Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. Po pierwsze otwarcie lasów i parków, przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

- Po pierwsze otwarcie lasów i parków. Przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść. To ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy - tłumaczył premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że jest bardzo głęboki sens w tym, co robi rząd. - Ten sens dostrzegam przede wszystkim w tym, że poprzez nasze działania, obostrzenia kupujemy sobie czas. Kupujemy czas, ale jednocześnie powodujemy, że dużo więcej osób może ocalić również swoje życie - zaznaczył.

"Ważne dbanie o klimat i ład przestrzenny"

Prof. Elżbieta Mączyńska mówiła o zagrożeniach dla polskiej gospodarki, ale podkreślała, że ekonomiści szukając rozwiązań na problemy gospodarcze wynikające z pandemii nie mają się na czym wzorować, bo sytuacja jest bez precedensu.

[CZYTAJ TAKŻE]: >>>> "Przerzucanie mostów nad przepaścią". Marian Szołucha o tym, jak rząd pomaga polskiej gospodarce

- Wzorców nie ma, bo to kryzys jakiego w świecie nie było. Wynika to z nagłość zjawiska, zakresu i skali jego oddziaływania. Ten kryzys uczy, do jakich błędów doszło, m.in. błędów w zagospodarowaniu przestrzennym, Nowy Jork, wielkie miasta w w Chinach. To pokazuje, jak ważne jest dbanie o klimat, mądre przestrzenne zagospodarowywanie danego kraju - tłumaczyła ekonomistka.

Gość PR24 podkreślała, że wiele z obecnych problemów dotyczących COVID-19, to rezultat "błędów wynikających z pogoni za krótkotrwałymi zyskami".

"Zabrakło strategicznego myślenia"

- Ten kryzys obnażył światową nonszalancję. Zabrakło strategicznego myślenia - stwierdziła ekonomistka, która pytana o prognozy dla gospodarki powiedziała, że "to będzie trudny proces".

Czytaj także:

Paweł Sałek 1200.jpg
"Fabryka w Chinach nam się trochę zacięła". Paweł Sałek o potrzebie szycia maseczek w Polsce

- Dojdzie do wymiany w strukturze produkcji, powiązań międzynarodowych, w strukturze łańcuchów dostaw. Wiele rzeczy musi być pomyślana od nowa - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska. - Trzeba znaleźć złoty środek, który zapewni z jednej strony bezpieczeństwo zdrowotne, a z drugiej strony będzie umożliwiał przeciwdziałanie zanikaniu działalności gospodarczej. Takie działania są niezbędne - dodała i podkreśliła, że "takie pandemie będą się powtarzać". - Dlatego musimy z tej pandemii, którą przeżywamy, wyciągnąć wnioski" - apelowała ekonomistka.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Północ-Południe"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: prof. Elżbieta Mączyńskaprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Data emisji: 16.04.2020

Godzina emisji: 21:35

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa: orzeczenia o niepełnosprawności będą przedłużne. Zobacz inne formy wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:01
Okresowe orzeczenia o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, kończące się w czasie epidemii, zachowają ważność przez 60 dni od momentu jej zniesienia. Przewiduje to zaproponowana przez rząd tarcza antykryzysowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa w praktyce. Ruszają wypłaty postojowego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 08:27
Pierwsi przedsiębiorcy, którzy wnioskowali o świadczenie postojowe w ramach tarczy antykryzysowej, otrzymają pieniądze już dziś - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, te pierwsze wypłaty wpłyną na konta ponad 86 tysięcy przedsiębiorców. To łącznie ponad 172 miliony złotych. Najwięcej pieniędzy zostanie przelanych do przedsiębiorców w Gdańsku, Warszawie i Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przerzucanie mostów nad przepaścią". Marian Szołucha o tym, jak rząd pomaga polskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 20:00
- Jestem przekonany, że premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski rozumieją sytuację gospodarczą panującą w Polsce. Wierzę, że gdy tylko sytuacja na to pozwoli, kolejne etapy "luzowania" będą wprowadzane - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha ekonomista, wykładowca akademicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Finansów: wdrożona dotąd tarcza antykryzysowa to nie jest ostatnie słowo rządu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 18:40
Szef resortu finansów Tadeusz Kościński powiedział, że rozmowy z przedstawicielami biznesu będą pomocne w wypracowaniu kolejnych rozwiązań wspierających przedsiębiorców w obecnym trudnym czasie.
rozwiń zwiń