X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rząd Donalda Tuska nie zdał egzaminu". Mec. Hambura o wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:56
- Należy postawić pytanie o to, dlaczego odstąpiono od zapewnienia prezydenta Rosji, który obiecał, że śledztwo będą prowadzili polscy i rosyjscy prokuratorzy. Był to grzech pierworodny, jaki popełniono i do tej pory przeszkadza w tym, by rzetelnie i konkretnie wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej - powiedział mec. Stefan Hambura, pełnomocnik części rodzin ofiar.
Audio
  • Mec. Stefan Hambura o śledztwie i wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej ("Północ-Południe")
Stefan Hambura
Stefan HamburaFoto: PR24/PJ

Na antenie Polskiego Radia 24 mec. Stefan Hambura odniósł się do wątku umiędzynarodowienia śledztwa dotyczącego przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wskazał, że sprawą zajęła się m.in. Rada Europy, a polscy prokuratorzy mogą liczyć m.in. na pomoc zagranicznych laboratoriów.

Niespełnione zapewnienie

1200_Smoleńsk_EN.jpg
"Przejaw autorytarnego reżimu". Ekspert o działaniach Rosji ws. Smoleńska

Przy tej okazji przypomniał również rozmowę, jaką po katastrofie premier Donald Tusk odbył ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem i prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem, który zapewnił, że śledztwo będzie prowadzone wspólnie przez prokuratorów z Polski i Rosji.

- Wiemy, że do tego nie doszło. W tym miejscu pojawia się pytanie do byłego premiera o to, kto poczynił międzyrządowe ustalenia w taki sposób, że odstąpiono od zapewnienia. Był to grzech pierworodny, który popełniono i do tej pory przeszkadza w tym, by rzetelnie i konkretnie wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej. (…) Niestety, państwo i rząd polski, pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska, nie zdały egzaminu. - podkreślił mec. Hambura.

Smolensk_1200x660__RAPORT.jpg
Smoleńsk 10.04.2010. Raport specjalny w PolskieRadio.pl

Wciąż toczące się sprawy

collage-1200.jpg
Rząd Tuska zaprzepaścił szansę na szybkie wyjaśnienie tragedii. Holendrzy ws. MH17 działali skutecznie

Wiele osób wskazywało na zaniedbania, jakie poczyniono przy organizacji lotu rządowego samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Dotychczas skazano jedynie Tomasza Arabskiego, który w 2010 roku był szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz kilka osób z jego otoczenia.

- To pokazuje jak trudno te sprawy rozwiązać i jak długo trwa wyjaśnianie zaniechań i przyczyn. Życzyłbym sobie, by wymiar sprawiedliwości działał szybciej. 10 lat po katastrofie sprawy są wciąż prowadzone - podkreślił adwokat.

Smolensk_1200x660__RAPORT.jpg
Smoleńsk 10.04.2010. Raport specjalny w PolskieRadio.pl

Mec. Hambura ocenił także, że strona rosyjska od lat wykorzystuje politycznie sprawę wraku i czarnych skrzynek, które są głównymi dowodami w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej.

***

Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: mec. Stefan Hambura, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 12.47

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

S. Hambura: wyrok dla Arabskiego to zły sygnał wysłany w świat

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 18:20
- Jeżeli ginie 96 osób z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej na czele, a wyrok wynosi 10 miesięcy i 6 miesięcy w zawieszeniu, to jest to zły sygnał wysłany w świat i do administracji państwowej - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Stefan Hambura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Gursztyn: jedna z najbardziej znaczących w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 10:01
- W Smoleńsku zginęła narodowa elita. Do dziś nie podnieśliśmy się z tej straty - powiedział Michał Karnowski z tygodnika "Sieci". - Było to potworne zaskoczenie i niewiara, że coś takiego mogło się stać - podkreślił Maciej Pawlicki, producent filmowy. - Doszło do wykrwawienia poważnej części elit - dodał Piotr Gursztyn z TVP.
rozwiń zwiń