X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Guzy: część Parlamentu Europejskiego chce "grillować" sprawy Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 21:51
- Debata w Parlamencie Europejskim na temat polskiej praworządności ma charakter polityczny. Trudno sobie wyobrazić, by dyskutowano tam o polskich problemach prawnych. Część Parlamentu Europejskiego chce "grillować" sprawy Polski. Efekty tej debaty są żadne, poza podjęciem kolejnej rezolucji - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z PAP.
Audio
  • Jarosław Guzy o debacie w PE nt. praworządności w Polsce (Północ-Południe)
Jarosław Guzy
Jarosław GuzyFoto: PR24/MR

Gość Polskiego Radia 24 mówił o debacie w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce. - Debata ta ma charakter polityczny. Trudno sobie wyobrazić, by dyskutowano o problemach prawnych. Część Parlamentu Europejskiego chce "grillować" sprawy Polski. Efekty tej debaty są żadne, poza podjęciem kolejnej rezolucji. Nie sądzę, aby ktokolwiek poza polskimi posłami znał system prawny w Polsce, w którym ma funkcjonować ustawa o reformie wymiaru sprawiedliwości - zaznaczył. 

Jeden efekt

- Pytanie czy PE już wykorzystał swoje możliwości. Komisja Europejska już dawno się tym zajęła, ale zatrzymała się na pewnym etapie, ponieważ obawia się fazy głosowania. Nie przypadkiem bardziej mówi się teraz o Trybunale Sprawiedliwości UE, bo skoro nie można pójść drogą traktatów, to trzeba ją jakoś obejść - zauważył.

Piotr Wawrzyk 1200.JPG
Piotr Wawrzyk: działania polskiej opozycji w PE absurdalne

- Określenie "stan praworządności" brzmi ciekawie, ale nie ma żadnych zapisów regulujących jak ta praworządność ma wyglądać. To pojęcie bliżej nieokreślone. Efekt ma być jeden, a więc obywatele mają prawo do niezawisłych sądów. Te sprawy są poza jurysdykcją europejską i poza traktatami. TSUE chciał rozszerzyć swoje kompetencje w Traktacie Lizbońskim, ale mu to się nie udało, ponieważ nikt nie chciał dać TSUE tak arbitralnej władzy - zwrócił uwagę. 

- Polski rząd przedstawił już swoje argumenty prawne. Wymiar sprawiedliwości jest częścią prawa państwa członkowskiego. Ta ustawa, jeśli jest kwestionowana przez kogokolwiek, rozstrzygnięcie jej zgodności z konstytucją należy do Trybunału Konstytucyjnego w Polsce i w tym przypadku TSUE nie ma prawa ingerowania w tę kwestię, ponieważ nie jest nadrzędne wobec TK. Trybunałem Konstytucyjnym nie jest również Sąd Najwyższy - podsumował Jarosław Guzy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: Północ-Południe

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski 

Gość: Jarosław Guzy (PAP)

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 21.35

PR24/PAP/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jastrzębowski: spór jest o to czy w Polsce możemy sami reformować sądownictwo

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 15:30
- W sporze o reformę sądownictwa chodzi o to czy my w Polsce możemy sami tej reformy dokonywać czy nie. Oczywiście, że mamy prawo do samodzielnego decydowania - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Sławomir Jastrzębowski. Gośćmi audycji byli także: Przemysław Harczuk ("Super Express") i Andrzej Rafał Potocki ("Sieci"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuźmiuk o wypowiedziach komisarz Jourovej: źle wróżą przyszłym kontaktom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 20:55
- Skoro po wizycie w Polsce i spotkaniach z wieloma prominentnymi osobami, politykami, długiej rozmowie z ministrem sprawiedliwości i jego zastępcami formułuje pani Jourova formułuje tego rodzaju opinie o polskim wymiarze sprawiedliwości, to są to wypowiedzi absolutnie tendencyjne – mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS.
rozwiń zwiń