Prof. Anna Łabno: uchwała Sądu Najwyższego jest z całą pewnością wadliwa

2020-01-24, 14:19

Prof. Anna Łabno: uchwała Sądu Najwyższego jest z całą pewnością wadliwa
Pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf oraz sędzia SN Włodzimierz Wróbel podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego. Foto: PAP/Piotr Nowak

- Sąd Najwyższy wczorajszą uchwałą wyszedł poza przyznane mu kompetencje, wszedł w uprawnienia Sejmu, Senatu i prezydenta. Rozszerzył znaczenie pewnych przepisów kodeksu postępowania karnego oraz kodeksu postępowania cywilnego, a to rozszerzenie naruszają obowiązujące przepisy - stwierdziła prof. Anna Łabno. Gośćmi audycji byli także prof. Maciej Drzonek (Uniwersytet Szczeciński) oraz Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").

Posłuchaj

prof. Maciej Drzonek: Sędziowie w Polsce zaczęli wypełniać lukę, która pojawiła się w wyniku słabej jakości opozycji w Polsce po 2015 roku. (Północ - Południe / PR24)
+
Dodaj do playlisty

Sejm opowiedział się za nowelizacją ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Tym samym izba odrzuciła uchwałę Senatu, który w ubiegłym tygodniu zagłosował przeciwko nowelizacji.

Goście audycji "Północ-Południe" zgodnie podkreślali, że mamy do czynienia z usztywnieniem stanowisk obu stron sporu o kształt wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

"To droga, która daje stabilizację"

Prof. Anna Łabno mówiła w Polskim Radiu 24 o wczorajszej uchwale Sądu Najwyższego. - Wniosek jest taki, że jest pewna grupa sędziów powołanych przez prezydenta po zmianie w strukturze KRS. Sąd Najwyższy przyjął, że nie mają uprawnień do wykonywania kompetencji sędziego - powiedziała. Profesor stwierdziła jednak, że analiza uchwały, przepisów konstytucji oraz innych ustaw obowiązujących w Polsce, prowadzi do całkiem odmiennych wniosków.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

Zbigniew Ziobro pap-1200.jpg
Michał Woś: nie można kwestionować statusu sędziego powołanego przez prezydenta

- Prowadzi do stwierdzenia, że Sąd Najwyższy wczorajszą uchwałą wyszedł poza przyznane mu kompetencje, wszedł w uprawnienia Sejmu, Senat i prezydenta. Rozszerzył znaczenie pewnych przepisów kodeksu postępowania karnego oraz kodeksu postępowania cywilnego. To rozszerzenie narusza obowiązujące przepisy - stwierdziła prof. Anna Łabno.

Według uczonej, premier Mateusz Morawiecki uznał, że rozwiązaniem które gwarantuje stabilizuję (...) będzie złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności tej uchwały SN z konstytucją.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Destrukcja ważnego systemu w organizacji państwa". Krzysztof Kawęcki o sądownictwie

- Nie wiem, jaka będzie decyzja TK – z punktu widzenia prawnego uchwała jest wadliwa z całą pewnością. To rozstrzygnięcie powinno zamknąć od strony formalnej wszelkie rozważania.  To droga, która daje stabilizację, a sędziemu daję formalny oręż do ręki - stwierdziła prof. Anna Łabno.

"Obserwujemy usztywnienie stron sporu o sądownictwo"

Prof. Maciej Drzonek mówił w PR24 zaś o konsekwencjach politycznych zaostrzającego się sporu o wymiar sprawiedliwości.

- Politycznie może to pójść w różnych kierunkach. Obie strony podjęły pewne działania. Premier próbuje włączyć Trybunał Konstytucyjny (...) Druga strona sporu nie będzie chciał uznać takiej propozycji rozstrzygnięcia, bo kwestionuje zasadność wyborów niektórych sędziów TK - przewiduje prof. Maciej Drzonek. - Obserwuję usztywnienie się strony, która kwestionuje decyzje podejmowane w ostatnich tygodniach przez stronę rządzących - dodał.

Według politologa "sędziowie w Polsce zaczęli wypełniać lukę, która pojawiła się w wyniku słabej jakości opozycji w Polsce po 2015 roku". Gość PR24 mówił także o tym, że TSUE być może zawiesi Izbę Dyscyplinarną SN.

- Tu chodzi nie tylko o spór wokół sądownictwa. Konsekwencje mogą być poważniejsze i nawet nie ma znaczenia, kto w tym sporze ma rację. Jeśli jakieś organy UE będą próbowały określać, jak należy zachowywać się wobec instytucji publicznych w Polsce, to w przyszłości takie oddziaływania będą tym bardziej na nas kierowane w innych kwestiach - przewidywał Maciej Drzonek, który szanse na uzdrowienie sytuacji w sądownictwie widzi w urzędzie prezydenta RP.

Gościem "Północ-Południe" był także Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"), który zauważył, że wczorajsza uchwała SN "sprawiła, że jest ponad 300 sędziów którzy mają chwiejny status". - Nie wiadomo, czy ich wyroki będą podważane czy będą ważne? Szybko to do nas dotrze, ale już słyszałem że w pierwszych sprawach rozprawy są odraczane - powiedział publicysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Północ-Południe"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: prof. Anna Łabno (Uniwersytet Śląski), prof. Maciej Drzonek, politolog, (Uniwersytet Szczeciński), Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 12:35

PR24/tb/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej