Politolog: władza sądownicza broni się, apelując o wsparcie z zewnątrz

2020-01-16, 14:00

Politolog: władza sądownicza broni się, apelując o wsparcie z zewnątrz
Uczestnicy "Marszu Tysiąca Tóg" w Warszawie. Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Od kilku lat władza wykonawcza w Polsce stara się poszerzyć swoje kompetencje wobec władzy sądowniczej. A władza sądownicza się broni - m.in. apelując do Komisji Europejskiej i do Komisji Weneckiej o wsparcie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zaborowski, politolog z Uczelni Łazarskiego.

Posłuchaj

Marcin Zaborowski o reformie sądownictwa ("Północ-południe")
+
Dodaj do playlisty

Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech. Znalazło się w niej m.in. wezwanie do Komisji Europejskiej o "korzystanie z przysługujących jej narzędzi w obronie traktatów". Poparcie rezolucji zapowiadała między innymi Platforma Obywatelska, według której w Polsce stopniowo ograniczana jest niezależność sędziów. "Przeciw" zamierzał głosować PiS - deputowani z tej partii przekonują, że rezolucja ma charakter "polityczny" i powstała w wyniku "szerzenia dezinformacji przez opozycję".

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Praworządność w Polsce i na Węgrzech. PE przegłosował rezolucję

W sprawie nowelizacji ustaw sądowych w naszym kraju - na prośbę marszałka Senatu - opinię wydała także Komisja Wenecka. Stwierdzono w niej, że zmiana przepisów "może być postrzegana jako dalsze osłabienie wymiaru sprawiedliwości w Polsce".

Zdaniem gościa PR24 "polska suwerenność jest w jakiejś mierze, w naturalny sposób, ograniczona poprzez nasze członkostwo w Unii Europejskiej". - Polacy ponad 15 lat temu w referendum podjęli decyzję, że chcą stać się członkiem Wspólnoty. 77 procent biorących udział uznało to za dobry wybór dla kraju - zaznaczył Marcin Zaborowski.

Powiązany Artykuł

Radosław Fogiel 1200.jpg
Radosław Fogiel: TSUE chce, żeby politycy zaingerowali w system sądownictwa

"Z przynależności do Unii wynikają konsekwencje"

Według niego "z przynależności Polski do Unii wynikają pewne konsekwencje". - Jedną z nich są sprawy dotyczące rządów prawa i rozdziału pomiędzy władzą wykonawczą i sądowniczą - stwierdził.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Nowelizacja ustaw sądowych. Komisja Wenecka wydała opinię na prośbę Grodzkiego

Zaborowski dodał, że "od kilku lat władza wykonawcza w Polsce stara się poszerzyć swoje kompetencje wobec władzy sądowniczej". - A władza sądownicza się broni - między innymi apelując do Komisji Europejskiej, do Komisji Weneckiej, do ciał zewnętrznych o wsparcie. I to wsparcie bardzo często dostaje - powiedział politolog.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Marcin Zaborowski (politolog z Uczelni Łazarskiego)
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 12.33

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej