X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Dr Andrzej Anusz: gdyby TSUE zamroził Izbę Dyscyplinarną byłby to precedens

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 22:00
- Mamy spór polityczny a dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej zaostrza ten spór – mówił w Polskim Radiu 24 politolog, dr Andrzej Anusz. Gościem programu był też prof. Łukasz Młyńczyk.   
Audio
  • Dr Andrzej Anusz o pomyśle zawieszenia Izby Dyscyplinarnej ("Północ Południe")
Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu
Trybunał Sprawiedliwości UE w LuksemburguFoto: Shutterstock

Komisja Europejska zdecydowała, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

Polska sprzeciwia się ingerencji unijnych instytucji i podkreśla, że organizacja sądownictwa leży w gestii państw członkowskich. Polski rząd zapewniał przy tym o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej, odrzucił możliwość zablokowania działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

"Naciski na polski rząd"

PAP piotr Mueller 1200.jpg
Piotr Müller o wniosku KE do TSUE: Izba Dyscyplinarna SN działa zgodnie z polskim prawem

- Nie tylko my toczymy spór o praworządność. W ostatnich dniach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma dobrej passy bo warto przypomnieć tu orzeczenie Sądu Najwyższego Hiszpanii, który odrzucił stanowisko TSUE w sprawie katalońskiego polityka, którego polecono zwolnić i przywrócić mu mandat w PE, a w nim samym, pojawiły się już głosy, że trzeba wygasić mandat tego parlamentarzysty – mówił dr Andrzej Anusz.

Dodał, że sytuację sporną pogłębia zaproszenie przez marszałka senatu Tomasza Grodzkiego do Polski Komisji Weneckiej.

"Precedens" 

- To już masa krytyczna nacisku na polski rząd – dodał gość PR24. Podkreślił, że jeśli uda się zamrozić Izbę Dyscyplinarną, wygra opozycja parlamentarna w Polsce, ale dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej nie przesądza jeszcze sprawy. Zauważył, że gdyby jednak Izba Dyscyplinarna została zamrożona, byłby to precedens wobec historii Unii Europejskiej. 

"Bez refleksji"

Prof Łukasz Młyńczyk dodał, że kolejne etapy sporu wokół sądownictwa w Polsce eskalują sprawę, jest też wrażenie iż pewne rzeczy są w polskim parlamencie robione dość szybko bez refleksji. - Mam tu na myśli projekty poselskie, które nie wymagają konsultacji - dodał politolog. 

Zauważył, że Izba Dyscyplinarna została prawdopodobnie powołana wadliwie, a KRS np. jest traktowany jak ramię polityczne a nie sądownicze. 


Zapraszamy do wysłuchania audycji

*******

Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Goście: prof. Łukasz Młyńczyk (politolog), dr Andrzej Anusz (politolog)
Data emisji: 14.01.20
Godzina emisji: 21.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kamil Bortniczuk: opozycja traktuje Senat jako przyczółek z którego można odbić Polskę

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 18:45
- Komisja Wenecka została zaangażowana w polskie sprawy przez opozycję po to, by rozgrywać politykę wewnętrzną – mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Bortniczuk z Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romanowski: mamy 700 wakatów, które blokuje zgromadzenie ogólne sędziów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:45
- Ustawa o sądach, która jest procedowana w Senacie, ma zmienić także sprawę blokady etatów sędziowskich - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń