X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Mieczysław Ryba o "Marszu Tysiąca Tóg": wizerunkowa katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:26
- Na "Marszu Tysiąca Tóg" obecni byli prawnicy w togach i ludzie, celebryci, którzy z prawem mieli problemy. Od strony wizerunkowej to katastrofa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.   
Audio
  • Prof. Mieczysław Ryba o Marszu Tysiąca Tóg (Północ - Południe)
Uczestnicy Marszu Tysiąca Tóg w Warszawie
Uczestnicy "Marszu Tysiąca Tóg" w Warszawie Foto: PAP/Tomasz Gzell

"Marsz Tysiąca Tóg" przeszedł ulicami Warszawy w sobotę pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy". Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli przed Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych z Polski i Europy. Marsz, którego jednym z głównych organizatorów było Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", miał być sprzeciwem m.in. wobec procedowanych ostatnio w parlamencie zmian w ustawach sądowych. 

-  Mamy do czynienia z daleko posuniętym napięciem politycznym. Toga jest symbolem władzy sądowniczej  bezstronnej, bez jakiegokolwiek zaangażowania, nie tylko politycznego - tłumaczył prof. Mieczysław Ryba. 

Alternatywne struktury państwa i anarchia 


marsz tóg 1200 pap.jpg
Michał Płociński o "Marszu Tysiąca Tóg": udział sędziów był błędem

Dodał, że dochodzimy do sytuacji budowania, już nie tylko na poziomie propagandowym, alternatywnych struktur państwa. - Zaczynamy nie uznawać władz, niektórych sędziów, tworzymy system anarchii. XVIII-wieczna anarchia anarchia doprowadziła nas do katastrofy państwowej - przypomniał politolog.   

Jego zdaniem sytuacja wymaga radykalnej reformy "bez względu na to, co mówią protestujący i zagranica".  - Pewnie istnieje korporacyjna solidarność ponad państwowa. Tylko, czy żyjemy w demokracji, czy w sędziokracji. W demokracji suwerenem jest naród, który wybiera swoich przedstawicieli, a ci stanowią prawo. Natomiast sądy rozstrzygają na bazie tego prawa. Natomiast w sędziokracji sędziowie nie tylko wykonują prawo, ale je też stanowią. Niektórzy roszczą sobie nawet prawo do orzekania o legalności prawa na zasadzie woluntaryzmu - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. Jego zdaniem  niektórym siłom w Europie może zależeć na słabości Polski. - Słabość jest realna, gdy mamy anarchię - podsumował.   

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Północ-Południe"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Mieczysław Ryba

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 12.40

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata Gersdorf: toga to jak fartuszek w przedszkolu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 11:05
- Toga to nie łańcuch sędziowski. To nie jest nic zdrożnego. Toga to jak fartuszek w przedszkolu - stwierdziła I prezes Sądu najwyższego Małgorzata Gersdorf, odpowiadając na pytanie, czy sędziowie nie nadużywają prawa, zakładając togi na protesty.
rozwiń zwiń