Prof. Genowefa Grabowska: wyrok NSA głosem rozsądku

2019-12-18, 13:00

Prof. Genowefa Grabowska: wyrok NSA głosem rozsądku
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER

Prerogatyw prezydenta nie kwestionujemy, wynika to z konstytucji. Ostatni wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest głosem rozsądku - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Administracji Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie. 

Posłuchaj

Prof. Genowefa Grabowska o reformie wymiaru sprawiedliwości (Północ-Południe)
+
Dodaj do playlisty

NSA uznał, że nie ma żadnych powodów, by wznawiać postępowanie tylko dlatego, że orzekał w nim sędzia wybrany z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sąd uznał, że jest to decyzja głowy państwa.

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczyła, że oznacza to, iż nie wolno kwestionować prerogatyw prezydenta.  - Nie wolno ich sprawdzać mówiąc "a może nie tak". Za chwilę zaczniemy sprawdzać inne decyzje prezydenta, na przykład ws. nominacji profesorskich - powiedziała prof. Genowefa Grabowska. 

Powiązany Artykuł

Andrzej Grzyb 1200.JPG
Andrzej Grzyb: jest czas na kompromis ws. reformy sądownictwa

Polityczny spór o reformę wymiaru sprawiedliwości 

Posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Według autorów projektu, nowe rozwiązania mają dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia.

Zdaniem prof. Grabowskiej 90 proc. sędziów funkcjonuje normalnie i orzeka. - Sędziów jest za mało. W związku z tym istnieje przewlekłość postępowań - tłumaczyła. Wyjaśniła, że mamy do czynienia ze sporem politycznym, który po kolei dotyczył różnych organów konstytucyjnych. - Obserwując to z boku i widzę, że opozycja krytykuje. Natomiast nie chce się włączyć w prace nad przepisami, które czyniłyby np,. procedurę powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa lepszą. Dlaczego opozycja zrezygnowała z próby zgłoszenia kandydatów na członków KRS? Oddała to walkowerem rządzącym - powiedziała ekspertka. 

Jej zdaniem przedstawiciele opozycji powinni byli uczestniczyć merytorycznie w pracy nad ustawami.  - Natomiast jeśli uczestnictwo polega na tym, że jesteśmy zawsze i wszędzie przeciwko, to nie ma dyskusji. Nadal widzę takie podejście. Mam nadzieję, że to rozumowanie odchodzi w przeszłość i zaczną dominować głosy rozsądku. Jest nim ostatni wyrok NSA - podsumowała gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu. 

****

Audycja:"Północ-Południe"

Prowadzi: Ryszard Gromadzki

Gośćprof. Genowefa Grabowska

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 12.33

Polecane

Wróć do strony głównej