X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. A. Dudek: korzystne jest każde rozwiązanie, które uprości zmagania z ZUS-em

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 13:39
- ZUS i sposób, w jaki jest dziś ściągany, jest poważnym problemem dla polskich przedsiębiorców. Każde działanie, które uprości zmagania przedsiębiorców z ZUS-em, jest ważne i korzystne dla gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Projekt małego ZUS-u komentowali na antenie także Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej" i dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Audio
  • 21.11.19 Prof. A. Dudek: każde rozwiązanie, które uprości życie przedsiębiorcom, jest dobre (PR24)
  • 21.11.19 M. Wośko: mały ZUS zadziała u małych i rozpoczynających działalność przedsiębiorców (PR24)
  • 21.11.19 dr Artur Bartoszewicz: Mały ZUS Plus będzie przeciwdziałał drenowaniu najmniejszych firm z kapitału (PR24)
Prof. Antoni Dudek
Prof. Antoni Dudek Foto: PR24 / Robert Bartosewicz

- Rząd przyjął projekt ustawy ws. tzw. Małego ZUS Plus, który przewiduje obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych firm od ich dochodów - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, te rozwiązania "pomogą rozwinąć skrzydła przedsiębiorcom". Pomysł wprowadzenia małego ZUS-u komentował w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW.

Tomasz Żukowski 1200.JPG
Dr Tomasz Żukowski: exposé premiera to całościowy plan, zawiera wszystkie elementy

"Uproszczenie ZUS-u korzystne dla gospodarki"

- Zawsze jest pytanie o skutki. Ja wiem jedno, ZUS i sposób, w jaki jest dziś ściągany, jest poważnym problemem i wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców. Każde działanie, które ułatwi i uprości zmagania przedsiębiorców z ZUS-em, jest ważne i korzystne dla gospodarki - mówił gość Polskiego Radia 24.

- Nikt nie jest w stanie dziś ocenić skali pozytywnych skutków tych rozwiązań. Oby były jak największe, bo trzeba powiedzieć jasno, że Prawo i Sprawiedliwość obiecało Polakom bardzo dużo w kolejnej kadencji swoich rządów i na to będą potrzebne środki, przede wszystkim pochodzące z podatków płaconych przez tych przedsiębiorców, także tych najmniejszych - podkreślił prof. Antoni Dudek.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Marcin Roszkowski o nowych resortach gospodarczych: mocno akcentowana agenda unijna

Projekt rządu komentował w Polskim Radiu 24 także redaktor naczelny "Gazety Bankowej" Maciej Wośko, który stwierdził, że mały ZUS idzie w parze z promowaniem tworzenia firm i tzw. start-upów przez młodych ludzi. - To jest coś, co z pewnością zadziała przede wszystkim właśnie dla takich małych firm, czy przedsiębiorców rozpoczynających działalność - podkreślił.

moraw 1200.jpg
Mały ZUS Plus. Premier zapowiedział kolejne ulgi dla małych firm

Przeciwdziałanie odsączaniu

O projekcie Mały ZUS Plus mówił w wieczornym wydaniu magazynu "Północ-Południe" także dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Przekonywał, że rządowy projekt dotyczyć będzie mikroprzedsiębiorców, w tym działalności jednoosobowych.

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że dla tych podmiotów obowiązek zapłaty zryczałtowanego ZUS niezależnie od dochodów był "przerażeniem, bo tego nie można było uniknąć". - Zbudowanie systemu proporcjonalności, który mówi o tym, że jeżeli masz małe przychody, to te składki są znacząco obniżone, ułatwia prowadzenie biznesu - argumentował.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] M. Horała: wycofaliśmy się z 30-krotności ZUS, bo nie było porozumienia

- Nowe rozwiązanie nie spowoduje czegoś, co można sobie wyobrazić jako comiesięczne odsączanie przedsiębiorcy ze środków, powodujące, że nie może on akumulować kapitału i zrobić odważniejszego kroku biznesowego - mówił Artur Bartoszewicz.

Więcej w nagraniach.

Audycję "Północ-Południe" prowadzili Ryszard Gromadzki i Michał Walczyk.

PAP, Polskie Radio 24 / jmo, mbl

______________________

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 12.33, 12.42 i 21.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Rafał Potocki: prezydent i premier mają wspólne cele i podobnie widzą świat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 12:07
- Mateusz Morawiecki wydaje się mentalnie stosunkowo blisko prezydenta i ci panowie się rozumieją. Prezydent i premier mają wspólne cele i podobnie widzą świat - mówił Andrzej Rafał Potocki, publicysta tygodnika "Sieci" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Emilewicz: chcemy utrzymać tempo wzrostu gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 21:03
- Do portfela mojej odpowiedzialności oprócz gospodarki dochodzą: budownictwo, mieszkalnictwo i planowanie przestrzenne oraz turystyka - mówiła w piątek po mianowaniu jej na ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz. Celem jest utrzymanie tempa, w jakim biegnie polska gospodarka - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Anusz: premier stanął po stronie rodziny i tradycyjnych wartości

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:44
- Premier Mateusz Morawiecki bardzo jasno wszedł w dyskusję, jaka przetacza się przez zachodnią Europę, dyskusję dotyczącą wychowania - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. - Rząd będzie się przeciwstawiał eksperymentom dotyczącym wychowania dzieci - dodał. Exposé premiera komentowali także prof. Henryk Domański, prof. Kazimierz Kik oraz prof. Jacek Zaleśny.
rozwiń zwiń