X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Stępiński: prąd pochodzący z odnawialnych źródeł energii jest tańszy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 23:59
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podpisało w tym tygodniu z koncernem General Electric list intencyjny dotyczący współpracy w sektorze odnawialnych energii. Minister Jerzy Kwieciński podkreślał, że celem rządu jest, aby odnawialne źródła energii były podstawą polskiej energetyki. - Trzeba kibicować planom oparcia polskiej energetyki na OZE - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl.
Audio
  • Piotr Stępiński: planom postawienia na OZE warto kibicować ("Pólnoc-południe"/ Polskie Radio 24)
Farma wiatrowa na morzu
Farma wiatrowa na morzuFoto: Pixabay

Polska chce rozwijać polską energetykę wiatrową, czyli tzw. offshore. W tej sprawie w Ministerstwie Energii odbyło się spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstw i instytucji, zajmującymi się morską energetyką wiatrową.

mid-19a28034 (1).jpg
List intencyjny z General Electric. Dwa priorytety: gaz i OZE

W rozwój offshore włącza się także Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które w tym tygodniu podpisało z koncernem General Electric list intencyjny, dotyczący współpracy w sektorze odnawialnych energii. Minister Jerzy Kwieciński podkreślał podczas swojego wystąpienia, że celem rządu jest, aby odnawialne źródła energii - a w szczególności offshore - były podstawą polskiej energetyki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Gowin: rząd chce większego udziału odnawialnych źródeł energii

Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert podkreślił, że taki cel to perspektywa śmiała, ale z drugiej strony "ciesząca". - Trzeba kibicować planom oparcia polskiej energetyki na źródłach odnawialnych. Żeby one się urzeczywistniły, to muszą być konkrety. W tym momencie dominującą pozycję w Polsce zajmuje węgiel - mówił gość Polskiego Radia 24.

Poszerzenie zakresu współpracy

Ekspert ocenił, że podpisany w poniedziałek list intencyjny ma na celu poszerzenie współpracy w zakresie offshore. - GE jest jednym z głównych dostawców technologii turbin wiatrowych, ale nie tylko. Swoje produkty dostarcza też do elektrowni wiatrowych, gazowych, czy jądrowych. Offshore jest oczkiem w głowie rządzących. Jest też jednym z głównych składników, na których ma się opierać polska energetyka w przyszłości. Nadal jesteśmy w fazie przygotowań. Jeszcze żadne projekty fizycznie nie ruszyły, ale perspektywy są optymistyczne - wskazał Piotr Stępiński.

farmy-wiatrowe-na-morzu-shutterstock-1200.jpg
Premier: farmy wiatrowe na Bałtyku szansą dla polskiej energetyki

Ocenił, że Polska może przystąpić do budowy morskich farm wiatrowych w ciągu kilku najbliższych lat. - Największy polski koncern energetyczny PGE zapowiedziała, że swoje projekty chce rozpocząć, by były w fazie przygotowania do budowy już w 2023 roku. Już chce, żeby pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych popłynął do polskich sieci pod koniec 2025 roku. Perspektywa nie jest odległa. Im więcej prądu, który nie jest produkowany z węgla, tym więcej jest tańszego prądu, a to w konsekwencji przełoży się na rachunki za energię, jakie płacimy - zauważył.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Beata Maciejewska: nie chcemy mieszkać w zatrutych miastach

Piotr Stępiński ocenił także, że znalezienie finansowania na - warte nawet 100 mld złotych - inwestycje w offshore "nie będzie aż takim problemem". - Częściowo mogą to zrobić spółki z własnych pieniędzy, międzynarodowe instytucje finansowe są bardziej skłonne do współfinansowania zielonej energetyki niż tej, opartej na węglu - wskazał.

Inne korzyści offshore

Zwrócił uwagę, że inwestycja w offshore przyniesie także inne korzyści. Wymienił m.in. udział polskich spółek, które już teraz budują komponenty do turbin wiatrowych na Zachodzie, w budowie farm wiatrowych. Dzięki projektowi polskiego offshore "zostawimy pieniądze nad Wisłą" - zauważył Piotr Stępiński.

elektryczność (2).jpg
Min. Energii: szybko przybywa mikroinstalacji OZE. Pomógł "Mój Prąd"

Podkreślił, że inwestycja w offshore ma sens. - W przyszłym miksie energetycznym Polski jest miejsce zarówno na morskie farmy wiatrowe, ale i fotowoltaikę i inne źródła niskoemisyjne, łącznie z atomem - mówił. Podkreślił, że w przypadku offshore, w przeciwieństwie do energetyki wiatrowej na lądzie, nie ma obostrzenia w postaci minimum wymaganej odległości wiatraków od zabudowań.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w stolicy powstaje na dachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że ministerstwo energii cały czas pracuje nad zmianami w prawie, które mają ułatwić inwestycje w offshore w Polsce. - Moim zdaniem to, co jest bardzo istotne, to stabilne podstawy prawne. Jeżeli będziemy co chwilę nowelizowali ustawy, to inwestorzy, którzy chcieliby zostawić w Polsce pieniądze, tego nie zrobią. Muszą mieć pewność, że regulacje się nie zmienią i wtedy będą chcieli zakotwiczyć w Polsce na dłużej - mówił Piotr Stępiński.

Fotowoltaika jako wsparcie polskiej energetyki

Dodał, że poza offshore, Polska inwestuje także w fotowoltaikę, przydatną głównie latem. Przypomniał, że energetyka słoneczna może pomóc częściowo odciążyć sieć wykorzystywaną do zasilania wiatraków i klimatyzatorów. W jego ocenie, na "tym całym energetycznym torcie, fotowoltaika będzie miała istotny wkład".

Krzysztof Tchórzewski Jasionka 1200.jpg
Krzysztof Tchórzewski: inni ministrowie energii podziwiają polskie rozwiązania

Podkreślił, że rząd uruchomił niedawno program Mój prąd, który zachęca Polaków do instalowania paneli fotowoltaicznych zarówno w skali kraju, jak i w swoim gospodarstwie domowym. - Inwestowania w OZE przynosi wymierne korzyści w postaci niższych rachunków - spuentował gość Polskiego Radia 24.

***

Audycja: "Północ południe"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: Piotr Stępiński (biznesalert.pl)

Data emisji: 31.10.19

Godzina emisji: 21.35


pr/ mbl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska stawia na odnawialne źródła energii: są kolejne ułatwienia dla prosumentów - mniejszy VAT, podatek

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 18:44
W Polsce rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych - codziennie przybywa 200 nowych. Ich użytkowników zachęcają kolejne ułatwienia wprowadzane przez rząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister energii: decyzje o budowie elektrowni węglowych podejmowała PO

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 09:28
- Decyzje o budowie nowych elektrowni węglowych w Jaworznu, czy Opolu, podejmowano 6-8 lat temu, za rządów Platformy Obywatelskiej - powiedział w sobotę w Katowicach wiceminister energii Adam Gawęda. - Obecne deklaracje tej partii dotyczące polityki energetycznej są z nimi niespójne – ocenił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Kwieciński o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce: dobra wiadomość

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 10:36
Jerzy Kwieciński w Polskim Radiu 24 odniósł się do informacji o porozumieniu polskiego chemicznego koncernu Synthos i firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce reaktora jądrowego. - Myślę, że to jest dobra informacja - powiedział w Polskim Radiu 24 minister finansów, inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń