X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Małgorzata Bonikowska: Polska powinna zastosować się do prawa unijnego

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 13:20
- Z punktu widzenia czysto prawnego Polska i Węgry powinny zastosować się do tego aktu prawnego, a jednocześnie tak go wdrażać, by zminimalizować negatywne dla bezpieczeństwa konsekwencje - powiedziała w PR24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, odnosząc się do opinii rzecznik Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie nieprzyjęcia przez nasz kraj uchodźców.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Polska złamała unijne prawo, odmawiając przyjęcia uchodźców zgodnie z europejskim programem relokacji - taka jest opinia rzecznik generalnej Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Eleanor Sharpston stwierdziła, że zobowiązaniom państw członkowskich uchybiły także Czechy i Węgry. To tylko sugestia dla sędziów, którzy nie muszą jej wziąć pod uwagę, ale w większości przypadków posiłkują się opiniami rzeczników generalnych przy wydawaniu orzeczeń. Postanowienia unijnego Trybunału w tej sprawie możemy się spodziewać za kilka miesięcy.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Odmowa przyjęcia przez Polskę uchodźców. Jest opinia TSUE

Sprawa dotyczy niezrealizowanego programu relokacji z jesieni 2015 roku. Wtedy większość krajów zdecydowała o przyjęciu przez Unię Europejską 160 tysięcy osób z obozów w Grecji i we Włoszech. Program był rozpisany na dwa lata. Mimo jego zakończenia Komisja Europejska pod koniec 2017 roku skierowała pozwy przeciwko Polsce, a także Czechom i Węgrom argumentując, że odmowa przyjęcia uchodźców była złamaniem unijnego prawa.

"Niezastosowanie się do aktu prawnego Unii Europejskiej"

- Można się spodziewać, że Trybunał w tej kwestii powie mniej więcej to samo, bo nastąpiło niezastosowanie się do decyzji podjętej przez radę po konsultacji z parlamentem, czyli do decyzji wiążącej, do aktu prawnego Unii Europejskiej, który przyjęły państwa członkowskie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bonikowska. 

Podkreśliła, że z punktu widzenia czysto prawnego Polska powinna zastosować się do tego aktu prawnego, a jednocześnie tak go wdrażać, aby "zminimalizować konsekwencje negatywne dla bezpieczeństwa". - Polska, Węgry i Czechy po prostu nie przyjęły imigrantów. Trybunał Europejski najprawdopodobniej potwierdzi, że miało miejsce naruszenie prawa, może zasądzić kary - najprawdopodobniej finansowe - zaznaczyła ekspertka.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

-----------------

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 12.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

14 państw unijnych zgodziło się na mechanizm solidarnościowy związany z relokacją imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 20:02
Czternaście państw unijnych uzgodniło nowy "solidarnościowy mechanizm" relokacji migrantów. Poinformował o tym prezydent Francji Emmanuel Macron. Mechanizm został zaproponowany przez Niemcy i Francję. 
rozwiń zwiń