X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zgoda Ukrainy na ekshumacje. Ekspert: duży krok naprzód

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 22:03
- Ta sprawa przez ostatnie 2,5 roku była jednym z najpoważniejszych tematów dyskutowanych na forum relacji polsko-ukraińskich, także na poziomie ministrów, wicepremierów oraz prezydentów. To, że wreszcie po tym czasie udało się pójść naprzód i Ukraina pozytywnie odpowiedziała na wniosek strony polskiej wydaje mi się dużym krokiem naprzód - mówił o zgodzie na ekshumacje polskich ofiar II wojny światowej na terenie Ukrainy Dariusz Materniak (polukr.net). 
Audio
  • Ekspert stwierdził, że decyzja władz Ukrainy ws. ekshumacji to przełom (Polskie Radio 24/Północ-Południe)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiFoto: Shutterstock/ Sergei Chuzavkov

W piątek wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar oświadczył, że Ukraina pozytywnie odpowiedziała na wniosek Polski o pozwolenie na wznowienie poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar konfliktów, które pogrzebane są na ukraińskim terytorium.

Dariusz Materniak mówił, że decyzja władz Ukrainy to "przełom". - Jednak jest to przełom, bo ta sprawa pozwoleń nie tylko na same ekshumacje, ale na początek prac poszukiwawczych, które od teraz będą mogli prowadzić polscy archeolodzy na Ukrainie, jeżeli zostaną faktycznie znalezione jakieś szczątki ofiar II wojny światowej na terytorium Ukrainy, to wtedy będziemy mogli mówić o ekshumacjach - stwierdził gość Polskiego Radia 24. 

- Ta sprawa przez ostatnie 2,5 roku była jednym z najpoważniejszych tematów dyskutowanych na forum relacji polsko-ukraińskich, także na poziomie ministrów, wicepremierów oraz prezydentów. To, że wreszcie po tym czasie udało się pójść naprzód i Ukraina pozytywnie odpowiedziała na ten wniosek strony polskiej wydaje mi się dużym krokiem naprzód i daje nadzieje na pozytywne rozwiązanie tej sprawy i powrót do normalnej współpracy, także w tej sferze badań historycznych, jak to miało miejsce do mniej więcej połowy 2017 roku - dodał. 

Ukraina zakazała ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na swoim terytorium w 2017 roku. Zniesienie zakazu obiecał podczas niedawnej wizyty w Warszawie prezydent Wołodymyr Zełenski.  Według warunków przedstawionych przez stronę ukraińską ekshumacje mają być prowadzone przez ukraińskich badaczy razem z polskimi ekspertami, po spełnieniu niezbędnych formalności. Oficjalną prośbę o wznowienie ekshumacji Polska złożyła w zeszłym tygodniu.

*** 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/PAP/dcz

------------------------------------

Data emisji: 27.09.19

Godzina emisji: 21:35

Zobacz więcej na temat: Ukraina ekshumacja Wołyń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będą poszukiwania i ekshumacje polskich ofiar wojny. Zgoda Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 15:37
 - Deklaracja władz Ukrainy o zniesieniu moratorium na poszukiwania polskich ofiar z okresu II wojny światowej otwiera drogę do przełomu w polsko-ukraińskim dialogu historycznym - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek. Zastrzegł jednak, że sam przełom nastąpi po rozpoczęciu prac.  
rozwiń zwiń