X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kontrowersje wokół "ustawy przemocowej". Jaka jest definicja przemocy?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 13:51
Mateusz Morawiecki oświadczył, że przeciwdziałanie przemocy domowej jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości i podjął decyzję, że projekt nowej tzw. "ustawy przemocowej" wróci do wnioskodawców w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris.
Audio
  • 03.01.19 Kontrowersje wokół "ustawy przemocowej". Jaka jest definicja przemocy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Kontrowersje wzbudził zapis dotyczący definicji przemocy. Wedle pierwotnych założeń noweli jednorazowy akt przemocy wobec bliskich, miał być niekwalifikowany jako przemoc. 

- Dyskusja o projekcie skoncentrowała się przede wszystkim wokół jednego przepisu, który został sformułowany dosyć niefortunnie i rzeczywiście trudno zrozumieć intencje za tym stojące. Definicja przemocy w tym projekcie miałaby obejmować wyłącznie powtarzające się działania zagrażające zdrowiu lub życiu. Nie ulega wątpliwościom, że jednorazowe pobicie domownika jest aktem przemocy i trudno wyobrazić sobie, aby system przeciwdziałania przemocy takie przypadki wykluczał - mówił dr Zych.

Szef rządu podkreślił, że każdy akt przemocy domowej - ten "jednorazowy", i ten powtarzający się - musi być traktowany stanowczo i jednoznacznie. "Ofiary są często zastraszane, dlatego Niebieska Karta ma bronić praw osoby, której dotknęła krzywda. Ofiary przemocy muszą czuć, że państwo stoi po ich stronie" - napisał Mateusz Morawiecki na Twitterze.

- Można się domyślać jaka jest przyczyna, dla której wnioskodawcy sformułowali taką definicje przemocy. Prawdopodobnie chodzi o to, że równolegle funkcjonuje system karny przeciwdziałania przemocy, który działa od dziesięcioleci i on niezmiennie, niezależnie od tego jaka "ustawa przemocowa" zostanie skonstruowana, tak czy inaczej funkcjonowałby - mówił gość.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że resort przygotuje nowe propozycje. Elżbieta Rafalska powiedziała, że nie ma wątpliwości co do tego, iż proponowane w ustawie rozwiązania zawsze muszą jednoznacznie pokazywać, że najbardziej chronione są ofiary przemocy i na tym skupia się działalność ministerstwa.

Więcej w całej audycji. 

Rozmawiał Michał Walczyk.

PR24/PAP

_______________________

Data emisji: 03.01.19

Godzina emisji: 12:45


Zobacz więcej na temat: społeczeństwo przemoc ustawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak