more_horiz

Kontrowersje wokół "ustawy przemocowej". Jaka jest definicja przemocy?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 13:51
Mateusz Morawiecki oświadczył, że przeciwdziałanie przemocy domowej jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości i podjął decyzję, że projekt nowej tzw. "ustawy przemocowej" wróci do wnioskodawców w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris.
Audio
  • 03.01.19 Kontrowersje wokół "ustawy przemocowej". Jaka jest definicja przemocy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Kontrowersje wzbudził zapis dotyczący definicji przemocy. Wedle pierwotnych założeń noweli jednorazowy akt przemocy wobec bliskich, miał być niekwalifikowany jako przemoc. 

- Dyskusja o projekcie skoncentrowała się przede wszystkim wokół jednego przepisu, który został sformułowany dosyć niefortunnie i rzeczywiście trudno zrozumieć intencje za tym stojące. Definicja przemocy w tym projekcie miałaby obejmować wyłącznie powtarzające się działania zagrażające zdrowiu lub życiu. Nie ulega wątpliwościom, że jednorazowe pobicie domownika jest aktem przemocy i trudno wyobrazić sobie, aby system przeciwdziałania przemocy takie przypadki wykluczał - mówił dr Zych.

Szef rządu podkreślił, że każdy akt przemocy domowej - ten "jednorazowy", i ten powtarzający się - musi być traktowany stanowczo i jednoznacznie. "Ofiary są często zastraszane, dlatego Niebieska Karta ma bronić praw osoby, której dotknęła krzywda. Ofiary przemocy muszą czuć, że państwo stoi po ich stronie" - napisał Mateusz Morawiecki na Twitterze.

- Można się domyślać jaka jest przyczyna, dla której wnioskodawcy sformułowali taką definicje przemocy. Prawdopodobnie chodzi o to, że równolegle funkcjonuje system karny przeciwdziałania przemocy, który działa od dziesięcioleci i on niezmiennie, niezależnie od tego jaka "ustawa przemocowa" zostanie skonstruowana, tak czy inaczej funkcjonowałby - mówił gość.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że resort przygotuje nowe propozycje. Elżbieta Rafalska powiedziała, że nie ma wątpliwości co do tego, iż proponowane w ustawie rozwiązania zawsze muszą jednoznacznie pokazywać, że najbardziej chronione są ofiary przemocy i na tym skupia się działalność ministerstwa.

Więcej w całej audycji. 

Rozmawiał Michał Walczyk.

PR24/PAP

_______________________

Data emisji: 03.01.19

Godzina emisji: 12:45


Zobacz więcej na temat: społeczeństwo przemoc ustawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak