X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Węgry: ostatnie wiece przed wyborami parlamentarnymi

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 22:00
Węgierskie partie polityczne przekonywały w piątek swoich zwolenników na ostatnich wiecach wyborczych do udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych, w których spodziewane jest zwycięstwo koalicji rządzącej. O wyborach parlamentarnych na Węgrzech mówił w audycji Północ-Południe politolog dr Dominik Hejj.
Audio
  • 07.04.2018 Przygotowania do wyborów na Węgrzech. Relacja Piotra Pogorzelskiego (godz. 7:33)
  • 06.04.2018 Dominik Hejj: większość konstytucyjna jest bardzo potrzebna Fideszowi
Premier Węgier Victor Orban
Premier Węgier Victor OrbanFoto: PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY

Przed wyborami sondaże wskazują ogromną przewagę koalicji rządzącej nad rywalami, choć wynika z nich, że Fidesz-KDNP nie zdobędzie konstytucyjnej większości dwóch trzecich miejsc w parlamencie. W opublikowanym w czwartek sondażu Instytutu Publicus gotowość do głosowania na Fidesz-KDNP zadeklarowało 25 proc. wszystkich zapytanych (oznacza to spadek o 2 pkt proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni), Jobbik uzyskał 14 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), a MSZP-Dialog 13 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Jarosław Kaczyński podczas odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie nawiązał też do nadchodzących wyborów w obu krajach. "Mam nadzieję, że ten dzisiejszy dzień, dzień przyjaźni polsko-węgierskiej, będzie zapamiętany jako ten, który przyczynił się do dobrych decyzji Polaków, ale także Węgrów, tych decyzji, które mają podjąć już tak niedługo" - dodał Kaczyński.

Według Dominika Hejja w mediach węgierskich podkreślano, że odsłonięcie pomnika to wydarzenie niezwykłe, na skalę międzynarodową. – Moment, w którym polska delegacja przyjechała do Budapesztu nie jest przypadkowy. Mamy czwartą rocznicę zwycięstwa Fideszu w wyborach w 2014 roku, a z drugiej strony jesteśmy w przeddzień wyborów na Węgrzech. W przemówieniach prezes Kaczyński i premier Morawiecki jasno deklarowali, że dobrze byłoby, aby Węgrzy podtrzymali swój wybór po raz trzeci wygrał Viktor Orban.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 ostatnie sondaże nie dają Fideszowi większości konstytucyjnej. – Większość konstytucyjna jest bardzo potrzebna Fideszowi. Wcześniejsze sondaże pokazywały, że koalicja może liczyć na 142 miejsca w 199-osobowym parlamencie. Natomiast sondaż z dzisiaj pokazuje, że Fidesz dostanie między 112 a 123 mandatami, czyli bez większości konstytucyjnej. Ta jest potrzebna koalicji, by wybrać przedstawicieli urzędów, które zostały utworzone po 2010 roku, a także, by uniemożliwić wprowadzanie kwot migrantów oraz by wprowadzić ustawę stop-Soros – powiedział Hejj.

W programie także komentarz ekonomisty Marka Zubera do powołania komisji śledczej ds. VAT-u.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

___________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 06.04.2018

Godzina emisji: 21:37


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Viktor Orban broni kontrowersyjnej ustawy w PE

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 16:05
Premier Węgier Viktor Orban bronił w Parlamencie Europejskim ustawy o szkolnictwie wyższym. Zapewnił, że nie jest ona wymierzona w Uniwersytet Środkowoeuropejski, założony przez George'a Sorosa. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Dominik Hejj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: Polacy i Węgrzy mogą pozytywnie wpłynąć na losy Europy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 22:00
Zakończyła się wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie. "Wierzę, że tak podobnie myślące narody - jak polski i węgierski - mogą wspólnie, bardzo pozytywnie wpłynąć na losy Europy" – powiedział polski premier po spotkaniu z Viktorem Orbanem. Wizytę polskiego premiera w Budapeszcie obserwował reporter Polskiego Radia Karola Surówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarz politologa do polityki migracyjnej Węgier

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 22:00
Zdaniem prawicowej partii Jobbik polityka Viktora Orbana to “kombinatorstwo stulecia”. Chodzi o domniemane potajemne przyjmowanie uchodźców przy jednoczesnym głoszeniu polityki antyimigracyjnej. Kristóf Altusz, zastępca sekretarza stanu w MSZ Węgier udzielił wywiadu „Times of Malta”, z którego wynika, że antyimigracyjna retoryka Orbana to zasłona dymna. O polityce zagranicznej Węgier mówił w audycji Północ-Południe politolog dr Dominik Hejj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgrzy obchodzą 180. rocznicę Wiosny Ludów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 15:40
Dziś, 15 marca, Węgrzy obchodzą Święto Narodowe Węgier - rocznicę Wiosny Ludów 1848 roku. O obchodach 180. rocznicy tego wydarzenia na przestrzeni lat mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Dominik Hejj (kropka.hu). Obchody święta relacjonuje też w Polskim Radiu 24 nasza specjalna wysłanniczka Małgorzata Głogowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: tragedia smoleńska wiąże się ściśle z tragedią Katynia

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 13:30
Ten pomnik jest pięknym gestem, który ma umacniać naszą przyjaźń. Pięknym gestem także dlatego, że ci, którzy go budowali, którzy zainicjowali jego budowę wiedzą, pamiętają o tym, iż tragedia smoleńska wiąże się ściśle z inną tragedią - z tragedią Katynia - powiedział podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Memento Smoleńsk w Budapeszcie prezes PiS Jarosław Kaczyński. W uroczystości wzięli udział także m.in. premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban i szef Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth. 
rozwiń zwiń