X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Komisja ds. Amber Gold przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy ABW

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 22:00
- Z przesłuchań przed komisją ds. Amber Gold wyłania się ewidentny układ przestępczy, w który zaangażowani byli najważniejsi urzędnicy w państwie, służby specjalne, prokuratura, urzędy skarbowe. Podstawowe pytanie jest takie, kto pociągał za sznurki – powiedział w audycji Północ Południe Wojciech Biedroń z Tygodnika Sieci. We wtorek komisja przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Audio
  • 27.02.18 Wojciech Biedroń o wtorkowym przesłuchaniu funkcjonariuszy ABW przed sejmową komisją ds. Amber Gold.
Członkowie komisji od lewej: Jarosław Krajewski i przewodnicząca Małgorzata Wassermann podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, 27 bm.
Członkowie komisji od lewej: Jarosław Krajewski i przewodnicząca Małgorzata Wassermann podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, 27 bm. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Jak podkreślił Wojciech Biedroń, „podczas wtorkowego przesłuchania okazało się, że już w 2010 roku była wiedza o tym, że z Amber Gold coś jest nie tak”. - Okazało się, że w 2010 Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie wystarczyła informacja, że Marcin P. był pięciokrotnie karany, że wysokiej rangi urzędnik ministerstwa gospodarki wprost informował funkcjonariuszy, że cały ten interes był podejrzany i prawdopodobnie opierał się na przestępstwie. Prokuratura Rejonowa w Gdańsku Wrzeszczu dość sprytnie i skutecznie zamiatała tę sprawę pod dywan – mówił Biedroń.

- Mam wrażenie, że ABW w sposób bardzo sprytny od 2010 roku, jeśli nie wcześniej, prowadziła figuranta Marcina P. dyskretnie go obserwując, wiedząc na jego temat bardzo dużo, zatrzymując go dopiero wtedy, gdy przestał być potrzebny potężnym grupom interesów, prawdopodobnie również przestępczych, które za nim stały – stwierdził.

Biedroń dodał także, że przesłuchany przez prokuraturę powinien zostać syn byłego premiera, Michał Tusk.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej, firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

W audycji mowa była także o kandydaturze Zdzisława Krasnodębskiego na  wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Mówiła o tym korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Relację z Sejmu na temat ustawy dotyczącej ustanowienia Dnia Pamięci o Polakach Ratujących Żydów przedstawił Michał Walczyk.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/PAP/pr

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 27.02.18

Godzina emisji: 21:35


Czytaj także

Afera Amber Gold. Małgorzata Wassermann: nie mam wątpliwości, że Marcin P. jest człowiekiem „podstawionym”

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 22:00
„Po roku przesłuchań nie mam wątpliwości, że Marcin P. jest człowiekiem wymyślonym, podstawionym, prowadzonym przez trzy lata działalności i chronionym do końca” - powiedziała we wtorek szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) po przesłuchaniu b. szefa Amber Gold. O dzisiejszym przesłuchaniu przed komisją ds. Amber Gold mówiła w audycji Północ-Południe Marzena Nykiel (redaktor naczelna portalu wPolityce.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie b. szefa CBA. "W sprawie Amber Gold Biuro zrobiło, co mogło"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 15:02
CBA zrobiło, co mogło w sprawie Amber Gold, co leżało w naszych kompetencjach - oświadczył b. szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik w środę przed komisją śledczą. W trakcie przesłuchania Jarosław Krajewski (PiS) pytał świadka m.in. o to, od kiedy miał informacje na temat Amber Gold. Posiedzenie komisji transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Biedroń o pracach komisji śledczej ds. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 16:55
Przed sejmową komisją śledczą zeznania składał w czwartek funkcjonariusz ABW, który zajmował się sprawą Amber Gold. Jak mówił w Gorącym Temacie Wojciech Biedroń z portalu Wpolityce.pl, przy okazji jego przesłuchania wyszło, że „Marcin P. już w grudniu 2011 wiedział o wszystkich działaniach operacyjnych, jakie ABW prowadziła względem niego i spółki OLT”. – To wybrzmiało bardzo mocno – podkreślał publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Funkcjonariusz ABW: prokuratura narzucała nam sposób działania ws. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 14:10
Wnioskowaliśmy do prokuratury, by wystąpiła do Urząd Kontroli Skarbowej o przeprowadzenie kontroli we wszystkich spółkach z grupy Amber Gold i OLT Express; inspektorzy zgłaszali się do nas po dokumenty, ale tylko dotyczące firm pośrednich - zeznał w środę przed komisją śledczą funkcjonariusz ABW. Posiedzenie komisji relacjonowaliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Pięta: gdańska prokuratura rozłożyła parasol ochronny nad Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 08:25
Dopiero tydzień po otrzymaniu prokurator skierował wniosek gdańskiej delegatury ABW, o założenie podsłuchu Marcinowi P., do sądu - wynika z zeznań funkcjonariusza ABW, który jest przesłuchiwany przez Sejmową Komisję Śledczą ds. Amber Gold. Jej członkowie badają wątek dotyczący działań ABW w sprawie gdańskiej piramidy finansowej. O przesłuchaniach przed komisją śledczą ds. Amber Gold mówił w audycji 24 Pytania członek komisji poseł Stanisław Pięta z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadek przed komisją ds. Amber Gold: gdańska ABW nie miała wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 16:30
„Nadzór nad sprawą Amber Gold prowadziłem od września 2012 roku; delegatura prowadziła czynności praktycznie samotnie, generalnie nie mieliśmy wsparcia z zewnątrz, czyli z centrali Agencji” - zeznał we wtorek funkcjonariusz gdańskiej delegatury ABW przed sejmową komisją śledczą. O zeznaniach świadków przed komisją śledczą ds. Amber Gold mówili w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Zielińska (Kukiz’15), Jarosław Krajewski (członek komisji ds. Amber Gold, PiS) i Piotr Misiło (Nowoczesna).
rozwiń zwiń