Krystyna Krauze laureatką głównego konkursu Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

2017-09-30, 22:00

Krystyna Krauze laureatką głównego konkursu Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci
Nagroda "Złoty Opornik" Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.Foto: materiały prasowe

Złoty Opornik, czyli główną nagrodę za najlepszy film Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci otrzymała Krystyna Krazue, reżyserka produkcji „Braciszek Karel”. Na temat zakończonej IX edycji wydarzenia mówił Karol Darmoros, wysłannik Polskiego Radia na gdyński festiwal. Patronem imprezy było Polskie Radio. 

Posłuchaj

30.09.17 Północ-Południe: znamy laureatów Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci
+
Dodaj do playlisty

Film "Braciszek Karel" to opowieść o Karelu Krylu, legendarnym bardzie Praskiej Wiosny, czeskim Jacku Kaczmarskim, emigrancie politycznym od 1969 roku, redaktorze czeskiej sekcji Radia Wolna Europa.

Krystyna Krauze tłumaczyła, że zrobiła ten film, by pokazać związki Karela Kryla z polską opozycją. Twórca, między innymi, napisał pierwszą piosenkę o buncie robotniczym na Wybrzeżu w 1970 roku.

Przewodniczący jury Konkursu Głównego, reżyser Maciej Drygas wyjaśnił, że film Krystyny Krazue to bardzo osobisty i wzruszający portret Karela Kryla.

Wyróżnienie otrzymał film "Jak Oskar obalał komunę" w reżyserii Piotra Kucińskiego i Mirosława Basaja, ukazujący wybitnych naukowców Solidarności Walczącej, którzy potrafili zaprząc satelitę do walki z komuną. Jurorzy wyróżnili również film "Polski nic nie zniszczy. Historia chorążego Antoniego Dołęgi" w reżyserii Bogny Bender-Motyki, dokument Dariusza Walusiaka o ostatnim polskim partyzancie Józefie Franczaku "Mój przyjaciel Laluś" oraz film o Romualdzie Rajsie "Burym", pod tytułem "Podwójnie wyklęty" w reżyserii Ewy Szakalickiej.

W sumie w Konkursie Głównym startowało 30 dokumentów poświęconych polskiej drodze do wolności w latach 1939 - 89.

Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin autorką najlepszego dokumentu radiowego Festiwalu NNW

Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin została nagrodzona za najlepszy dokument radiowy na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Pierwszą nagrodę zdobył reportaż "Wilno - krew i łzy", który opowiada o masowej zbrodni w Ponarach koło Wilna. 

W latach 1941-1944 zginęło tam około 100 tysięcy osób, w tym co najmniej kilkanaście tysięcy Polaków. "Tę zbrodnię zorganizowali Niemcy, a dokonali Litwini, w maju 1942 roku zamordowano tam kilkudziesięciu uczniów wileńskich szkół" - mówiła Jolanta Rudnik. Reportażystka dotarła do Danuty Szyksznian-Osowskiej, łączniczki Okręgu Armii Krajowej Wilno, która opowiedziała o tragedii swoich kolegów i koleżanek. "Tak naprawdę to trudna opowieść o polsko-litewskiej historii, bo przez całe dziesięciolecia przecież mówiliśmy o tym mało" - powiedziała laureatka. 

Przewodnicząca jury konkursu Anna Sekudewicz, zastępczyni redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, mówiła, że reportaż "Wilno - krew i łzy" dotyka wciąż mało znanego wydarzenia. "To bardzo poruszająca historia, szalenie przejrzyście i precyzyjnie skonstruowana. To w dużej części historia mało znana i rozpoznana i to był też taki walor, który zadecydował o tym, że ten reportaż wygrał" - oceniła jurorka. 

W części informacyjnej audycji m.in. o nowych dokumentach w sprawie reparacji wojennych od Niemiec, wejściu w życiu reformy obniżającej wiek emerytalny, niższych emeryturach dla byłych funkcjonariuszy aparatu PRL, rozpoczęciu funkcjonowania sieci szpitali, napiętej sytuacji w Katalonii przed niedzielnym referendum, a także o niezadowoleniu Niemców z wyników niedawnych wyborów parlamentarnych.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Filip Jastrzębski.

Audycję „Północ-Południe” prowadziła Małgorzata Łopińska.

IAR/Polskie Radio 24/db

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 30.09.2017

Godzina emisji: 21:05


Polecane

Wróć do strony głównej