X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polska nauka rośnie w siłę. "Eagle" to kolejny sukces w sektorze kosmicznym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 17:20
- Polskie zespoły rozpieszczają, jeżeli chodzi o sukcesy w sektorze kosmicznym - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Justyna Pelc, lider projektu realizowanego przez Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD przy Politechnice Wrocławskiej.
Audio
  • 8.09.18 Justyna Pelc, lider projektu realizowanego przez Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD, opowiada o projekcie lądownika marsjańskiego "Eagle"
Mars podczas zbliżenia w 2016 roku. Zdjęcie wykonane przy użyciu teleskopu Hubblea
Mars podczas zbliżenia w 2016 roku. Zdjęcie wykonane przy użyciu teleskopu Hubble'aFoto: NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), J. Bell (ASU), and M. Wolff (Space Science Institute)

Projekt lądownika marsjańskiego "Eagle" przygotowany przez studentów z Koła Naukowego Off-Road Politechniki Wrocławskiej zajął II miejsce w międzynarodowym konkursie organizowanym przez The Mars Society i NASA. W nagrodę młodzi konstruktorzy otrzymali 5 tys. dolarów.

Głównym zadaniem w konkursie było opracowanie koncepcji lądownika, który umożliwiłby dostarczenie na Czerwoną Planetę 10 ton ładunku, używając jedynie dostępnych lub możliwych do opracowania do 2026 r. technologii. Cały projekt miał być zrealizowany tak, aby jego wykonanie było jak najprostsze, najbezpieczniejsze, a przede wszystkim, jak najtańsze.

Do rywalizacji stanęło 15 studenckich zespołów z całego świata, a do ścisłego finału zakwalifikowało się pięć z nich. Oprócz drużyny z Politechniki Wrocławskiej znalazły się w nim ekipy z Francji i USA, oraz dwie grupy mieszane niemiecko-szwedzka i włosko-indyjska.

- Liczyliśmy na to, że pójdzie nam dobrze, bo naprawdę przyłożyliśmy się do tego projektu. Konkurencja jednak była duża. Niemiecko-szwedzka drużyna, która wygrała, składała się z magistrów i doktorantów, którzy studiują inżynierię kosmiczną. W naszym zespole pojawiały się osoby często niezwiązane z tematyką, które były na poziomie inżyniera, dlatego to drugie miejsce jest dla nas wielkim osiągnięciem - zauważyła Justyna Pelc.

Gość programu informowała, że "Polski zespół był najliczniejszy ze wszystkich". Liczył on 16 osób, przy czym większość drużyn nie miała więcej niż 10 osób. Było to spowodowane potrzebą posiadania ekspertów z różnych dziedzin. 

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Piotrowska.

Polskie Radio 24/jp

_________________

Godzina emisji: 16.30

Data emisji: 08.09.2018


 

Czytaj także

Naukowcy odkryli ślady życia na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 18:06
Na Marsie znaleziono ślady materii organicznej - poinformowała Amerykańska Agencja Kosmiczna. Zdaniem naukowców z NASA, to przełom w badaniu planety i niezbity dowód na możliwość istnienia tam życia. O odkryciu mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Rożek, Gość Niedzielny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Marsie odkryto jezioro. Prawdopodobnie jest w nim woda

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 17:06
Jezioro znajduje się pod półtorakilometrową pokrywą lodu. Naukowcy twierdzą, że można w nim znaleźć wodę w stanie ciekłym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin o European Rover Challenge: zawody to okazja do kształcenia kadr kosmicznych

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 12:52
- Zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge są znakomitą okazją do kształcenia kadr kosmicznych - mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W dniach 14-16 września w Starachowicach odbędzie się czwarta edycja tej imprezy.
rozwiń zwiń