more_horiz

Polska nauka rośnie w siłę. "Eagle" to kolejny sukces w sektorze kosmicznym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 17:20
- Polskie zespoły rozpieszczają, jeżeli chodzi o sukcesy w sektorze kosmicznym - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Justyna Pelc, lider projektu realizowanego przez Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD przy Politechnice Wrocławskiej.
Audio
  • 8.09.18 Justyna Pelc, lider projektu realizowanego przez Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD, opowiada o projekcie lądownika marsjańskiego "Eagle"
Mars podczas zbliżenia w 2016 roku. Zdjęcie wykonane przy użyciu teleskopu Hubblea
Mars podczas zbliżenia w 2016 roku. Zdjęcie wykonane przy użyciu teleskopu Hubble'aFoto: NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), J. Bell (ASU), and M. Wolff (Space Science Institute)

Projekt lądownika marsjańskiego "Eagle" przygotowany przez studentów z Koła Naukowego Off-Road Politechniki Wrocławskiej zajął II miejsce w międzynarodowym konkursie organizowanym przez The Mars Society i NASA. W nagrodę młodzi konstruktorzy otrzymali 5 tys. dolarów.

Głównym zadaniem w konkursie było opracowanie koncepcji lądownika, który umożliwiłby dostarczenie na Czerwoną Planetę 10 ton ładunku, używając jedynie dostępnych lub możliwych do opracowania do 2026 r. technologii. Cały projekt miał być zrealizowany tak, aby jego wykonanie było jak najprostsze, najbezpieczniejsze, a przede wszystkim, jak najtańsze.

Do rywalizacji stanęło 15 studenckich zespołów z całego świata, a do ścisłego finału zakwalifikowało się pięć z nich. Oprócz drużyny z Politechniki Wrocławskiej znalazły się w nim ekipy z Francji i USA, oraz dwie grupy mieszane niemiecko-szwedzka i włosko-indyjska.

- Liczyliśmy na to, że pójdzie nam dobrze, bo naprawdę przyłożyliśmy się do tego projektu. Konkurencja jednak była duża. Niemiecko-szwedzka drużyna, która wygrała, składała się z magistrów i doktorantów, którzy studiują inżynierię kosmiczną. W naszym zespole pojawiały się osoby często niezwiązane z tematyką, które były na poziomie inżyniera, dlatego to drugie miejsce jest dla nas wielkim osiągnięciem - zauważyła Justyna Pelc.

Gość programu informowała, że "Polski zespół był najliczniejszy ze wszystkich". Liczył on 16 osób, przy czym większość drużyn nie miała więcej niż 10 osób. Było to spowodowane potrzebą posiadania ekspertów z różnych dziedzin. 

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Piotrowska.

Polskie Radio 24/jp

_________________

Godzina emisji: 16.30

Data emisji: 08.09.2018


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy odkryli ślady życia na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 18:06
Na Marsie znaleziono ślady materii organicznej - poinformowała Amerykańska Agencja Kosmiczna. Zdaniem naukowców z NASA, to przełom w badaniu planety i niezbity dowód na możliwość istnienia tam życia. O odkryciu mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Rożek, Gość Niedzielny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Marsie odkryto jezioro. Prawdopodobnie jest w nim woda

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 17:06
Jezioro znajduje się pod półtorakilometrową pokrywą lodu. Naukowcy twierdzą, że można w nim znaleźć wodę w stanie ciekłym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin o European Rover Challenge: zawody to okazja do kształcenia kadr kosmicznych

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 12:52
- Zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge są znakomitą okazją do kształcenia kadr kosmicznych - mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W dniach 14-16 września w Starachowicach odbędzie się czwarta edycja tej imprezy.
rozwiń zwiń