X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polscy archeolodzy odkryli kolejne zaginione miasto

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 17:48
Polscy archeolodzy dokonali kolejnego fascynującego odkrycia. Na terenie obecnej Albanii odnaleźli zaginione dwa tysiące lat temu miasto Bassania. Pracami naukowców kierował gość audycji Zdziwienie tygodnia w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo - Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • prof. Piotr Dyczek - Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo – Wschodniej UW
Jezioro Szkoderskie - Albania
Jezioro Szkoderskie - AlbaniaFoto: www.pixabay.com

Zaginione miasto odnaleziono w północno-zachodniej części Albanii. Jedynym źródłem opisującym jego istnienie było dzieło rzymskiego historyka Tytusa Liwiusza. Polscy archeolodzy dokonali odkrycia Bassani przy okazji prac wykopaliskowych przy ówczesnej stolicy królestwa iliryjskiego Szodrze.

- Dzieło Liwiusza powstało na przełomie I wieku p.n.e. i I wieku n.e. - mówił prof. Piotr Dyczek. - Opisuje ono z punktu widzenia Rzymianina, ostatni etap załamania się królestwa iliryjskiego, pod rządami króla Gentiosa. To był ostatni etap historii iliryjskiej, po którym nastąpiło jego całkowite podporządkowanie Rzymowi. Tytus Liwiusz opisuje ruchy wojsk tuż przed pokonaniem Gentiosa. Stolicą królestwa była Szkodra, potężna twierdza leżąca nad jeziorem Szkoderskim. Gentios próbował się schować w tej twierdzy, gdy rozpoczęło się natarcie floty rzymskiej. Wojsko rzymskie musiało rozwinąć szyki, dlatego maszerowało w różnych kierunkach. Potrzebne było zaopatrzenie. Liwiusz opisuje, że jedno z miast na drodze do Szkodry nazywa się Bassania. Stało się ono przydatne Rzymianom ponieważ wymówiło posłuszeństwo Gentiosowi - dodał gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Piotrowska

Polskie Radio 24/DK

-------------------------------

Data emisji: 28.07.18

Godzina emisji: 16.35

Czytaj także

Brakująca materia Wszechświata odnaleziona

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 17:15
Według powszechnie przyjętych teorii potwierdzonych przez różne dane obserwacyjne wiek Wszechświata wynosi 13,82 miliarda lat. Promieniowanie tła będące pozostałością po Wielkim Wybuchu pozwala nam oszacować ile materii znajdowało się wtedy we wszechświecie. Kłopot w tym że obliczenia wykazujące ilość materii obecnie pokazywały diametralnie inne wyniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Auta autonomiczne - przyszłość czy ślepy zaułek?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 18:33
W „Science” ukazał się niedawno tekst poświęcony przyszłości autonomicznych samochodów. Tekst sygnowany był przez prawniczkę Joan Claybrook, która specjalizuje się w prawie drogowym i dr Shaun Kildar,- szefa badań jednej z amerykańskich organizacji konsumenckich, która zajmują się bezpieczeństwem na drogach. Ich tekst wylicza problemy techniczne, jakie musi pokonać ta technologia, by mogła wejść do powszechnego użytku. Gościem Polskiego Radia 24 w audycji Zdziwienie Tygodnia, był prof. Marcin Ślezak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest nauka obywatelska?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 17:00
Czy zwykli ludzie, po przeszkoleniu, czasami bardzo prostym, mogą pomóc naukowcom w prowadzeniu wielkich projektów badawczych?
rozwiń zwiń