X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy skamieniałości dinozaurów to towar?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 17:37
W Paryżu odbyła się aukcja, na której za ponad 1,6 miliona euro sprzedano 9 metrowy szkielet nieznanego podgatunku drapieżnego allozaura. Naukowcy martwią się, że okaz trafi w prywatne ręce i nie będą mogli go zbadać. O tym, czy skamieniałości dinozaurów to towar jak każdy inny, mówił w Polskim Radiu 24 dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.
Audio
  • 09.06.18 Gerard Gierliński o handlu skamieniałościami dinozaurów
Szkielet allozaura w pozycji imitującej pożywianie się padliną apatozaura
Szkielet allozaura w pozycji imitującej pożywianie się padliną apatozauraFoto: Domena publiczna

Okaz sprzedany w Paryżu został znaleziony na prywatnym terenie w amerykańskim stanie Wyoming. Liczy około 154 milionów lat i pochodzi z okresu szczytu ery dinozaurów. Naukowcy chcieliby przebadać znalezione skamieniałości ponieważ zachodzi podejrzenie, że jest to nieznany podgatunek drapieżnego allozaura. Międzynarodowe Stowarzyszenie Paleontologów wystosowało prośbę do domu aukcyjnego o wstrzymanie aukcji.

- Dla mnie lęk badaczy jest dosyć dziwny. Jestem obserwatorem sytuacji z głośną sprawą tyranozaura "Zuzia". Szkielet tego dinozaura został wydobyty przez prywatny instytut, następnie został skonfiskowany przez rząd USA, a później wystawiony na aukcję. Dlatego nie wiem, jak patrzeć na tę sytuację. Rządy państw mogą przecież konfiskować jakieś cenne przedmioty i wystawiać je na aukcję, aby zarabiać pieniądze, które trafią później do budżetu - mówił dr Gerard Gierliński.

Naukowiec zwrócił uwagę, że w krajach, gdzie skamieniałości są prawnie chronione, często zdarza się, iż władze bardziej przeszkadzają niż pomagają w badaniach.

- Może to zabrzmi kontrowersyjnie, ale tam gdzie jest wolny rynek, cenne skamieniałości w większości przypadków wcale nie są niszczone i nie znikają. Nawet jeśli są sprzedawane i trafiają na rynek, to w ręce osób, które pasjonują się paleontologią i które chętnie udostępniają je do badań - dodał gość.

W opinii dr. Gerarda Gierlińskiego zbyt wiele zakazów i przepisów dotyczących badań nad skamieniałościami powoduje odwrotny skutek. - To działa jak prohibicja. W tej sytuacji tworzy się czarny rynek. Ma to skutek odwrotny niż pożądany, skamieniałości sprzedawane przez mafię na pewno nie trafią w ręce nauki - podkreslił.

Więcej w całej rozmowie.

Audycję prowadziła Anna Piotrowska.

PJ/PR24

_____________________

Data emisji: 09.06.18

Godzina emisji: 16:30


-

Zobacz więcej na temat: geologia dinozaury
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak