X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kim byli neandertalczycy?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 13:21
Jeszcze nie tak dawno neandertalczyków przedstawiano jako prymitywne, ćwierć inteligentne istoty. Tymczasem w najnowszym „Science” opublikowano pracę, z której wynika, że to właśnie neandertalczycy są autorami najstarszej sztuki naskalnej na świecie. O tym, kim byli neandertalczycy, mówił w audycji Zdziwienie Tygodnia dr Wiesław Więckowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 22.02.18 Dr Wiesław Więckowski o neandertalczykach
Rekonstrukcja głowy dziecka neandertalskiego
Rekonstrukcja głowy dziecka neandertalskiegoFoto: źr. Wikiepedia, Vugluskr

W „Science Advances” zamieszczono pracę, z której wynika, że neandertalczycy używali biżuterii i pigmentów tysiące lat wcześniej od naszych przodków.

Jak podkreślił dr Wiesław Więckowski, z prac archeologicznych wynika, że neandertalczycy byli twórcami najstarszej na świecie sztuki naskalnej. - Dowodem na to są datowania rysunków z trzech jaskiń w Hiszpanii – zaznaczył.

Jak dodał, „neandertalczycy byli postrzegani jako forma człowieka, która tworzyła sztukę - czego nikt nigdy im nie odmawiał - jednak dotychczas zakładano, że tworzyli ją na zasadzie naśladownictwa”. – Dotychczas uważało się, że mieli się oni nauczyć tworzenia sztuki od człowieka współczesnego, którego podejrzeli w obozowisku – oznajmił gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Piotrowska.

Polskie Radio 24/pr

Więcej audycji z cyklu Zdziwienie Tygodnia

____________________ 

Data emisji: 22.02.18

Godzina emisji: 22:15


Czytaj także

Rozwój polskiej archeologii

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 21:09
Ziemia skrywa wiele cennych skarbów. I nie chodzi tu o ropę naftową i gaz ziemny, lecz sekrety naszej przeszłości. Rąbka tajemnic z odmętów historii odsłaniają badania archeologiczne, które wspiera obecnie nowoczesna technika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeszłość wydobywana z ziemi

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 19:02
– Archeolodzy odkrywają często to, czego przedstawiciele innych dyscyplin naukowych nie byliby w stanie zauważyć – podkreślił Marek Gierlach, archeolog, historyk sztuki. Gość Polskiego Radia 24 opowiedział o zawodzie archeologa, znaczeniu archeologii w dzisiejszych czasach, a także o największych odkryciach ostatnich lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologia i wielkie inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 19:48
Odkrycia archeologiczne łączą się często z poważnymi projektami gospodarczymi. Wzorcowym przykładem współpracy inwestorów z naukowcami były wykopaliska poprzedzające kładzenie tzw. rury jamalskiej. O stanowiskach archeologicznych, które powstały przy okazji tego wydarzenia, mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gierlach, archeolog i historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologia – nauka, która szuka wartości absolutnych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 20:14
- Wszyscy mówią, że inne dziedziny nauki się rozwijają, a archeologia stoi w miejscu. Archeologia w ciągu ostatnich 50 lat bardzo się przekształciła. Zmieniają się metody, technologie, a także pytania, które ludzie sobie zadają – powiedział w programie Kawa Dyplomatyczna wybitny archeolog prof. Karol Myśliwiec. Gość odniósł się także do książki „W cieniu Dżesera”, której jest autorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziedzictwo świata starożytnego. „Popkulturowy temat”

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 07:30
– Starożytność stała się popkulturowym tematem, dzięki filmom, grom komputerowym, gdzie bitwy starożytne rozgrzewają wyobraźnię. Starożytność jest obecna, ale na poziomie bardzo popularnym, wręcz ikony, w upraszczający i strywializowany sposób – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Niesiołowski-Spano, dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem audycji Nos Kleopatry była również dr Roksana Chowaniec z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń