more_horiz

Rynek pracy. Obcokrajowcy w polskich firmach

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 14:24
- 45 procent badanych deklaruje, że nie chciałoby mieć za współpracownika kogoś z kraju arabskiego. Aż 40 procent badanych chciałoby natomiast pracować z Ukraińcami – powiedziała w Polskim Radiu 24 Iwona Kubicz, ekspertka firmy Procontent Communication.
Audio
  • 23.12.18 Iwona Kubicz o obcokrajowcach na polskim rynku pracy
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

"Różnorodność kulturowa a wizerunek pracodawcy" to raport opracowany przez Procontent Communication, firmę zajmującą się badaniem rynku. Wynika z niego, że generalnie Polacy – zarówno pracodawcy, jak i pracownicy – nie chcą pracować z obcokrajowcami. Tylko co piąty badany wskazuje, że jego firma jest gotowa na przyjęcie cudzoziemców.

- Badaliśmy przede wszystkim polskich pracowników, w firmach liczących powyżej 50 osób. Bardzo wiele osób badanych stwierdza, że ich firmy nie są gotowe na przyjęcie obcokrajowców. Dwie trzecie firm w ogóle nie prowadzi żadnych programów edukacyjnych i informacyjnych na temat różnic kulturowych, czy informujących jak przyjmować i jak pracować z osobami z innych kultur – powiedziała w Polskim Radiu 24 Iwona Kubicz.

Jej zdaniem można powiedzieć, że "pracodawcy nie są gotowi, a pracownicy nie chcą" mieć za współpracowników cudzoziemców. Według raportu, ponad 17 proc. badanych pracowników firm twierdzi, że doświadczyło konfliktu na tle kulturowym w miejscu pracy.

- Nasze badania pokazują, że im dalej, tym gorzej. Boimy się na przykład przyjąć do pracy osoby z krajów arabskich. Nie chcemy z nimi pracować. 45 procent badanych deklaruje, że nie chciałoby mieć za współpracownika kogoś z kraju arabskiego. Jeżeli chodzi o kraje azjatyckie, o Hindusów, to boimy się ich trochę mniej. Przeciwna przyjęciu takich osób jest jedna trzecia badanych. Natomiast jesteśmy już trochę oswojeni z osobami ze wschodu – z Ukraińcami. Aż 40 procent badanych chciałoby z nimi pracować. Im bliżej, tym jest lepiej pod tym względem  – podkreśliła ekspertka.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 23.12.2018

Godzina emisji: 13.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapitał i Praca. Kim jest idealny pracownik? Kim jest idealny pracodawca?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 15:23
- Idealny pracownik to taki, który jest dobry dziś i będzie tak samo dobry za pięć lat (...) - powiedział w audycji Kapitał i Praca Zbigniew Żurek z Business Centre Club. - Pracownicy oczekują od firmy możliwości rozwoju - wskazywała z kolei w Polskim Radiu 24 dr Barbara Sypniewska z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. 
rozwiń zwiń