Reforma edukacji. Szkoły branżowe zastępują zawodówki

2017-09-01, 12:06

Reforma edukacji. Szkoły branżowe zastępują zawodówki
Reforma edukacji to przede wszystkim powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej. Foto: LECH GAWUC/REPORTER/EASTNEWS

W ramach wchodzącej w życie reformy edukacji szkoły zawodowe zostały zastąpione dwustopniowymi szkołami branżowymi. W audycji Społeczny Punkt Widzenia rozmowa z dr Magdaleną Mazik-Gorzelańczyk, ekspertka ds. nauczania zawodowego, także z zakresu systemu niemieckiego, stanowiącego pierwowzór zmian.

Posłuchaj

1.09.17 Reforma edukacji: Szkoły branżowe zastępują zawodówki
+
Dodaj do playlisty

Nowy typ szkoły ma praktycznie przygotowywać uczniów do konkretnego zawodu, odpowiadać na potrzeby rynku pracy. W ocenie gościa PR24, nie jest jednak pewne, czy rzeczywiście reforma w tym zakresie przyniesie zamierzone skutki. – Szkoła branżowa nie będzie wiele różniła się od szkoły zawodowej. Zmieniono nazwę szkoły, ale system nie uległ diametralnej reformie – komentowała Magdalena Mazik-Gorzelańczyk.

Reforma edukacji to przede wszystkim powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i rezygnacja z gimnazjów. W tym roku nie był już prowadzony nabór do tych szkół, co oznacza, że w nowym roku szkolnym funkcjonować będą tylko drugie i trzecie klasy gimnazjum. Po zmianach, nauka w liceach ma trwać cztery lata, a w technikach pięć. Szkoły zawodowe zastąpią szkoły branżowe I i II stopnia.

Więcej w całej rozmowie Magdaleną Mazik-Gorzelańczyk.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

__________________

Data emisji: 1.09.17

Godzina emisji: 11.15


 

Polecane

Wróć do strony głównej