X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Przywódcy krajów UE poparli porozumienie ws. brexitu. "Uzgodnienia dotyczyły kwestii irlandzkiej"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 20:41
Jest zgoda europejskich przywódców na porozumienie w sprawie brexitu. Decyzja zapadła na unijnym szczycie w Brukseli. Konsekwencje wynegocjowanej umowy w PR24 tłumaczyła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
Komisja Europejska w tle brytyjskiej flagi
Komisja Europejska w tle brytyjskiej flagiFoto: TheaDesign/ Shutterstock

Wcześniej kompromis dotyczący zmian w umowie brexitowej osiągnęli unijni i brytyjscy negocjatorzy. Europejscy przywódcy zaapelowali do państw członkowskich o szybkie działania, by umowa weszła wejść w życie.

Czytaj więcej
1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier: trzymamy kciuki za przyjęcie umowy brexitowej w Wielkiej Brytanii

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prof. T. Grosse: koszty ekonomiczne bezumownego brexitu byłyby dramatyczne

Teraz uzgodnione zmiany w umowie trafią do parlamentu brytyjskiego i to posłowie na Wyspach zdecydują o losie porozumienia. Jeśli brytyjscy posłowie zaakceptują dokument, Unia Europejska nie powinna robić problemu, wszystkie procedury ratyfikacyjne zapewne zostaną przyspieszone i brexit stanie się faktem 31 października. Już w przyszłym tygodniu Parlament Europejski ma zaakceptować umowę. Kolejny krok to przyjęcie porozumienia na jednej z najbliższych, unijnych rad ministerialnych. Później każdy kraj zdecyduje, w jaki sposób ratyfikować umowę, w niektórych może być potrzebna zgoda parlamentów narodowych.

"Brak irlandzkiej granicy"

Beata Płomecka zwróciła uwagę na to, że ostateczne uzgodnienia dotyczyły przede wszystkim kwestii irlandzkiej. - Chodziło o zapisy, które będą gwarantować, że nie będzie kontroli między Irlandią Północną - należącą do Zjednoczonego Królestwa - a Republiką Irlandii. Taki był postulat 27 unijnych krajów i tego dotyczyły ostatniej negocjacje - poinformowała brukselska korespondentka Polskiego Radia. Podkreśliła, że "uzgodnienia przewidują brak granicy na Zielonej Wyspie". - Zostanie ona przeniesiona na morze - dodała.

Beata Płomecka zauważyła również, że "Irlandia Północna będzie częścią obszaru Wielkiej Brytanii, ale będzie też od niej odseparowana, ponieważ stworzy z Republiką Irlandii wspólny obszar regulacyjny". - Kontrole będą odbywać się w portach brytyjskich i w zależności od miejsca przeznaczenia towaru będą miały róże cła - powiedziała korespondentka Polskiego Radia.

Czytaj więcej
Marek Borowski_1200.jpg
M. Borowski o brexicie: to referendum pokazuje, jak można zamieszać ludziom w głowach

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] J. Wydra: umowa brexitowa jest niejasna. Brytyjski parlament może ją odrzucić

Jeśli brytyjscy posłowie odrzucą porozumienie brexitowe, wtedy albo Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez umowy, albo potrzebne będą dodatkowe negocjacje. To jednak musiałoby się wiązać z kolejnym opóźnieniem terminu brexitu, a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson kategorycznie odrzucał taką możliwość.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bez przełomu po nocnych rozmowach ws. brexitu w Brukseli. Możliwa zmiana terminu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 09:22
Przedstawiciele Komisji Europejskiej i Wielkiej Brytanii próbują uzgodnić zmiany w umowie o wyjściu, dotyczące granicy irlandzkiej - donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Dziedziczak: nowa umowa brexitowa daje realną szansę. Teraz wszystko w rękach Izby Gmin

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 17:27
- Były już odrzucane umowy w sprawie brexitu, a ta nowa wcale nie jest korzystniejsza z punktu widzenia brytyjskiego. Już posłowie wybrani w okręgach w Irlandii Północnej mówią, że niechętnie to poprą - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Jan Dziedziczak.
rozwiń zwiń