more_horiz

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: premier Izraela był na konferencji bliskowschodniej jak słoń w składzie porcelany

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 21:00
- Benjamin Netanjahu na konferencji bliskowschodniej się zupełnie nie popisał. On nazwał szczyt spotkaniem osób, które przygotowują się na wojnę z Iranem. Premier Izraela zachowywał się w Warszawie jak słoń w składzie porcelany - powiedział w Polskim Radiu 24 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Konferencja bliskowschodnia zakończyła się w czwartek wieczorem.
Audio
  • 15.02.19 Magazyn europejski. Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o konferencji bliskowschodniej
W Warszawie odbyło się, organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone, spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie
W Warszawie odbyło się, organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone, spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim WschodzieFoto: PAP/Leszek Szymański

W warszawskim spotkaniu ministerialnym poświęconym problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu krajów z całego świata, m.in. wiceprezydent USA Mike Pence i premier Izraela Benjamin Netanjahu, a także szeroka reprezentacja Bliskiego Wschodu, w tym delegacje Arabii Saudyjskiej, Kataru, Jemenu, Jordanii, Kuwejtu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz przedstawiciele wszystkich państw Unii Europejskiej.

Czytaj więcej
plenarna 1200 pap.jpg
Światowe media o znaczeniu konferencji bliskowschodniej w Warszawie

- Szanse, że konferencja bliskowschodnia zakończy się sukcesem były niewielkie i wszyscy o tym wiedzieli. Od początku tematem podstawowym był Iran - stwierdził Prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Ekspert zaznaczył, że podczas szczytu nie można było poruszyć kwestii chociażby Syrii, Jemenu i Palestyny. - Każdy z tych tematów w kontekście Bliskiego Wschodu jest bardzo trudny do rozwiązania - dodał.

Gość programu podkreślił jednak, że konferencja bliskowschodnia miała znaczenie w relacjach polsko-amerykańskich. - Kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza. Mamy prawo do tego, żeby się bronić. Nikt nie powinien nam o to robić zarzutów. Stany Zjednoczone w kwestiach bezpieczeństwa są naszym największym oparciem.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/jp

--------------------------

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 20.35

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Zybertowicz: konferencja bliskowschodnia to część procesu politycznego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 11:15
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Zybertowicz, powiedział, że znaczenie warszawskiej konferencji bliskowschodniej będzie zależało od reakcji Iranu na jej przebieg.
rozwiń zwiń