more_horiz

Magazyn Europejski: czy Rumunia jest gotowa na przewodnictwo w UE?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 22:17
1 stycznia Rumunia objęła półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Niedawno rumuński prezydent Klaus Iohannis ocenił, że kraj nie jest właściwie przygotowany do tego zadania. O sytuacji w tym kraju mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z ISP PAN. 
Audio
  • 04.01.19 Magazyn Europejski: czy Rumunia jest gotowa na przewodnictwo w UE?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W połowie listopada Komisja Europejska także zarzuciła Rumunii znaczne niedociągnięcia, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad państwa prawa, walkę z korupcją i niezależność sądownictwa. 

- Obawy dotyczące Rumuni towarzyszą jej od samego początku. Zaczęło się już w momencie, kiedy przyjmowano ten kraj i Bułgarię do Unii Europejskiej. Dość wyraźnie słychać było stwierdzenia, że oba kraje przyjmowane są do Wspólnoty raczej ze względów geopolitycznych. Nie spełniały one większości standardów europejskich, z czego zdawano sobie wtedy sprawę - mówił prof. Madajczyk.

Gość Polskiego Radia 24 mówił, że Rumunia zmaga się wieloma wewnętrznymi problemami: - Gdy patrzymy na ten kraj widzimy, że transformacja systemowa nie do końca przebiegła pomyślnie. Władzę zachowały dawne ekipy sprzed 1989 roku. Współczesna socjaldemokracja, która rządzi, to w dużej mierze synonim korupcji i chęci utrzymania się przy władzy za wszelką cenę. 

Więcej w całej audycji.

Magazyn Europejski prowadził Paweł Lekki. 

PR24/PAP

__________________

Data emisji: 04.01.19

Godzina emisji: 20:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak