X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szczyt NATO: przyszłość Sojuszu a sprawa brytyjska

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 21:53
Nie milkną echa zakończonego w czwartek szczytu NATO w Brukseli. Amerykański prezydent chwalił się sukcesem. Donald Trump stwierdził, że przekonał europejskich sojuszników do zwiększenia budżetów na obronność. Kraje Europy zaprzeczają i twierdzą, że podtrzymały zobowiązania sprzed czterech lat. O tym, co ustalono podczas szczytu, mówiła w Magazynie Europejskim w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. Relacje prezydenta USA z Wielką Brytanią komentował również dr Wojciech Lewandowski z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 13.07.2018 Beata Płomecka i dr Wojciech Lewandowski o szczycie NATO i relacjach Wielka Brytania-USA
Brytyjczycy protestujący przeciwko Donaldowi Trumpowi
Brytyjczycy protestujący przeciwko Donaldowi TrumpowiFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Donald Trump od wielu miesięcy krytykuje europejskich członków NATO, że te wykładają zbyt mało pieniędzy na zbrojenia. Cztery lata temu państwa członkowskie umówiły się, że będą przeznaczać 2 procent PKB na obronność, ale słowa dotrzymuje zaledwie pięć krajów. Na szczycie NATO w Brukseli Donald Trump wielokrotnie atakował sojuszników i miał grozić, że podejmie własne działania. Na konferencji prasowej kończącej szczyt Trump niespodziewanie uznał, że jego własnym sukcesem jest przekonanie innych, by płacili więcej. – Ustalenia są absolutnie kluczowe, dla niektórych jedno z ustaleń, to wręcz punkt zwrotny dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pierwszy raz od czasu zimnej wojny zreformowano strukturę dowodzenia tworząc nowe dowództwa. Po zimnej wojnie wszystko zmierzało do redukowania uznano, że dla NATO Rosja nie jest zagrożeniem, a sojusz skupiał się na misjach w innych krajach. Teraz uznano to zagrożenie i zdecydowano się utworzyć dwa nowe dowództwa: w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech, które pozwolą na szybsze przemieszczanie się wojsk w Europie, na wypadek ewentualnych konfliktów. Co jest kluczowe dla krajów Europy środkowo-wschodniej, wystawionych na zagrożenie ze strony Rosji – mówiła Beata Płomecka.

Sojusz zatwierdził inicjatywę 4x30, zakładającą, że NATO podniesie swoje zdolności do odpowiedzi i szybkiego reagowania przez wydzielenie do 2020 r. 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni. – Już raz sojusz wzmacniał flankę wschodnią, podczas szczytu w Warszawie w 2016 roku, ale wszystko zostało zapoczątkowane w 2014 roku w Walii, bo wtedy decydowano, że w następnych latach będzie decyzja o zwiększaniu obecności NATO i Ameryki na wschodzie. Teraz podjęte dwie decyzje to większe gwarancje bezpieczeństwa – dodała.

Po zakończeniu szczytu NATO Donald Trump udał się z wizytą do Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał się m.in. z Theresą May. Amerykański prezydent skrytykował w rozmowie z tabloidem "The Sun" brytyjską premier za jej strategię negocjacji ws. wyjścia z Unii Europejskiej, oceniając, że mogła stracić przez to szanse na umowę handlową ze Stanami Zjednoczonymi. Oświadczył później, że jego wywiad to "fake news". Stwierdził, że nie uwzględniono tego, co powiedział o Theresie May. – Dobrym dla rządu brytyjskiego może się okazać wypowiedź  Trumpa o tym, że widzi możliwość dobrego układu handlowego, w bliżej nie określonej przyszłości oraz zwłaszcza po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Natomiast w Londynie Trump nie był mile widziany, przez niektórych obywateli - mówił dr Wojciech Lewandowski. - Brexit wyzwolił bardzo duże emocje wśród Brytyjczyków zwłaszcza, że dalej nie wiedzą, co ich właściwie czeka. Wśród zwolenników widoczny był brak wizji tego, czym ten Brexit ma być i pewnego rodzaju zrozumienia jak trzeba negocjować z urzędniczym kolosem, jakim jest Unia Europejska. Wielka Brytania dała się raczej ograć tej, lepiej przygotowanej do tego procesu, a postrzeganej jako niemrawa unii - mówił gość PR24. Dr Wojciech Lewandowski przyznał, że wycofanie się z Brexitu jest na chwilę obecną mało prawdopodobne.

O dalszej przyszłości NATO i relacjach Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi wysłuchasz w nagraniu całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/DK

____________________ 

Data emisji: 13.07.18

Godzina emisji: 20.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie Theresy May i Donalda Trumpa. Dobre relacje, wkrótce umowa handlowa

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 16:46
Brytyjska premier Theresa May i prezydent USA Donald Trump zapewnili w piątek, że pomiędzy ich państwami istnieją doskonałe relacje, oraz zapowiedzieli wypracowanie porozumienia handlowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń