X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspertka o sytuacji w Katalonii: możliwe wszystkie scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 09:55
Rozwiązanie parlamentu, odwołanie lokalnego, katalońskiego rządu i przedterminowe wybory w regionie – takie będą konsekwencje zawieszenia autonomii Katalonii. O sprawie w Magazynie Europejskim Polskiego Radia 24.
Audio
  • 28.10.17 Ekspertka o sytuacji w Katalonii: możliwe wszystkie scenariusze
Tłum świętujący ogłoszenie niepodległości przez Katalonię w pobliżu Parlamentu. Barcelona, 27.10.2017
Tłum świętujący ogłoszenie niepodległości przez Katalonię w pobliżu Parlamentu. Barcelona, 27.10.2017Foto: PAP/EPA/MARTA PEREZ

O decyzjach dotyczących Katalonii poinformował po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów premier Mariano Rajoy. Narada odbyła się po przegłosowaniu przez kataloński parlament rezolucji o przekształceniu regionu w niepodległą republikę.

– Wolę sobie nie wyobrażać, jak to może fizycznie wyglądać. Wszelkie scenariusze są możliwe. Obawiam się, że obywatele, tak jak w czasie referendum niepodległościowego, mogą się udać w miejsca, gdzie może dochodzić do fizycznego przejmowania władzy i próbować temu zapobiec – komentowała dr Katarzyna Kacprzak, iberystka z Uczelni Vistula.

Premier Hiszpanii uzasadniał w piątek, że celem wprowadzenia w Katalonii 155. artykułu konstytucji jest uniknięcie szkód, jakie jeszcze mógłby wyrządził regionalny rząd. Mariano Rajoy tłumaczył, że nie chodzi o odebranie władzy lokalnemu rządowi, ani o ukrócenie praw i wolności. – Chodzi po prostu o jak najszybsze przywrócenie normalności w regionie – podkreślał. 

Przejmowanie przez Madryt uprawnień Katalonii może się rozpocząć jeszcze w trakcie weekendu. Prawdopodobnie w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny unieważni dokument sankcjonujący utworzenie w regionie republiki. Tymczasem, w samej Katalonii wielu mieszkańców regionu do późna w nocy świętowało powstanie republiki.

Więcej – m.in. o europejskich reakcjach na sytuację w Hiszpanii – w całym Magazynie Europejskim, którego gospodarzem była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24/IAR/zz

Magazyn Europejski w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 28.10.17

Godzina emisji: 9.15

Czytaj także

Katalonia ogłosiła niepodległość, premier Hiszpanii rozwiązał lokalny parlament

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 22:30
W ciągu jednego dnia Katalonia ogłosiła niepodległość i - decyzją Senatu w Hiszpanii - utraciła autonomię. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy rozwiązał kataloński parlament. Zapowiedział odwołanie rządu Katalonii i ogłsił nowe wybory. Unia Europejska nie zmienia zdania i w dalszym ciągu nie interweniuje w tej sprawie. „Nikt w Europie nie uzna niepodległości Katalonii" – zapowiedział w piątkowy wieczór przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajan. O sprawie mówił w audycji Świat w Powiększeniu europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń