X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Klasyka gatunku, jeśli chodzi o musical". "Jentl" w Teatrze Żydowskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 07:57
- Dla mnie "Jentl" jest klasyką gatunku, jeśli chodzi o musical. Bazujemy stricte na oryginalnym opowiadaniu Singera. (...) Problematyka, którą zawarł w swoim tekście kreśli się bardzo wyraźnie także w dzisiejszych czasach - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 aktorka Adrianna Dorociak.
Klasyka gatunku, jeśli chodzi o musical. Jentl w Teatrze Żydowskim w Warszawie
"Klasyka gatunku, jeśli chodzi o musical". "Jentl" w Teatrze Żydowskim w WarszawieFoto: Rafał Guz/PAP

Opowiadanie "Jentl, chłopak z jesziwy" Isaaca Bashevisa Singera rozsławił musical w reżyserii Barbry Streisand z nią samą w roli głównej. Interpretacji tekstu podjął się także Robert Talarczyk, który wyreżyserował spektakl pt. "Jentl",  który zobaczyć można w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Jak mówiła Adrianna Dorociak, dla niej "Jentl" jest "klasyką gatunku, jeśli chodzi o musical". Dodała, że twórcy bazują stricte na oryginalnym opowiadaniu Singera, który stworzył swój tekst w latach 60., ale - zdaniem aktorki - problematyka, którą pisarz zawarł w swoim tekście "kreśli się bardzo wyraźnie także w dzisiejszych czasach". - Myślę, że to jest główny czynnik, który może zainteresować widzów - powiedziała.

"Na tym spektaklu można się także dobrze bawić"

Jak wskazała, praca nad musicalem i zagranie "roli, która niesie ze sobą bardzo dużo poważnych i trudnych tematów" były dla niej "super doświadczeniem". - Jest to spektakl, który zadaje bardzo dużo kluczowych pytań takich jak: czym jest wolność? Jaką cenę trzeba za nią zapłacić? Jaką siłę ma w sobie kobieta? Kim, jako kobieta, chcę być i jak mogę odnaleźć się ze swoją odmiennością w skostniałej tradycji żydowskiej? - wymieniała.

- Tematy tego spektaklu są naprawdę trudne i bardzo się cieszę, że przyszło mi zmierzyć się z tą rolą - wskazała Adrianna Dorociak. Jak dodała, mimo "dość gorzkiego wydźwięku spektaklu", nie jest on "prowadzony w ciężkim stylu".

Piotr Chomik ocenił z kolei, że "musical porusza tematy równościowe, ale na szczęście nie jest on nachalnie feministyczny". - Ja na pewno grając swoją postać - ale także i obserwując to wszystko, co dzieje się na scenie - absolutnie nie mam takiego poczucia, że on niesie w sobie tak ciężki przekaz - powiedział aktor. Jak dodał, "na tym spektaklu można się także dobrze bawić".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:59 PR24_mp3 2022_01_14-23-35-35.mp3 Adrianna Dorociak i Piotr Chomik o spektaklu "Jentl" ("Weekend kulturalny"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja"Weekend kulturalny"

Prowadziła: Maja Kluczyńska

Gość: Adrianna Dorociak, Piotr Chomik

Data emisji: 14.01.2022

Godz. emisji: 23.36

ng

Czytaj także

"To po prostu sztuka o miłości". Bożenna Intrator o spektaklu "Miłość po dwóch stronach oceanu"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 09:52
- Jest to sztuka o rodzinie rozrzuconej po dwóch stronach oceanu - o najnowszym spektaklu mówiła w Polskim Radiu 24 Bożenna Intrator, autorka, reżyserka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie jest krystaliczny, a ludzki". Krzysztof Godlewski o Franku Sinatrze

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 12:40
- Frank Sinatra jest bardzo fajnym odnośnikiem dla każdego widza dlatego, że nikt nie powątpiewa w jego wyjątkowość i w to, że był wybitnym artystą, którego bardzo ciężko odtwarzać. Jest o tyle wyjątkową osobą, że nie jest krystaliczny, a ludzki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 aktor Krzysztof Godlewski. 
rozwiń zwiń