X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W jej życiu wszystko jest podporządkowane tworzeniu". Grąbczewska o twórczości Ursuli von Rydingsvard

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 10:00
- Tytuł wystawy wskazuje, że dla Urszuli sztuka jest całym życiem. Wszystko w jej życiu jest podporządkowane tworzeniu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Grąbczewska, zastępca dyrektora ds. muzealnych w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. 
Ursula von Rydingsvard
Ursula von RydingsvardFoto: Paweł Czarnecki / lazienki-krolewskie.pl

Ursula von Rydingsvard jest jedną z nielicznych rzeźbiarek na świecie operujących tak monumentalną formą. Jej rzeźby zachwycają dynamiką. W swych projektach przekracza kulturowe i technologiczne granice. Łączy precyzję wykonania bliską średniowiecznemu rzemiosłu z nowoczesną sztuką abstrakcyjną, nadając pracom własny, niepowtarzalny charakter.

forum-0376917243.jpg
Utrzymać związki z Polską. Twórczość Ursuli von Rydingsvard

Wystawę rzeźby "Tylko sztuka" tej amerykańskiej - pochodzącej z Polski - artystki można oglądać w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

- Tytuł ekspozycji wskazuje, że dla Urszuli sztuka jest całym życiem. Wszystko w jej życiu jest podporządkowane tworzeniu - powiedziała Małgorzata Grąbczewska.

Posłuchaj
22:16 PR24 2021_10_22-23-36-17.mp3 Małgorzata Grąbczewska o twórczości Ursuli von Rydingsvard (Weekend kulturalny)

Jak zaznaczyła, "wystawa ma trzy odsłony". - Pierwsza była w Orońsku - tam była całość. Potem dwie rzeźby przyjechały do Muzeum Łazienki Królewskie, a reszta wystawy od początku listopada będzie dostępna w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jedna z rzeźb u nas jest pokazana w ogrodach królewskich, które tę relację z rzeźbą znają praktycznie od początku istnienia. Jest tam rzeźba "Dla Natashy" - podkreśliła rozmówczyni PR24. 

- Natomiast w starej oranżerii znajduje się "Elegantka", która jest niezwykłej urody masywną, monumentalną rzeźbą z drewna cedrowego - powiedziała.

- Artystka tworzy rzeźby organiczne, ściśle związane z naturą, więc ta obecność jej rzeźb w naturze - w tym przypadku w ogrodzie historycznym - jest szczególna i pozwala nam na zobaczenie pewnego dialogu między sztuką a naturą - dodała Małgorzata Grąbczewska. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: Małgorzata Grąbczewska (Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie)

Data emisji: 22.10.2021

Godzina: 23.36

bartos

Czytaj także

Ursula von Rydingsvard: nie tworzę sztuki po to, aby była emocjonalna

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 22:00
- Według mnie nic nie tłumaczy sztuki, to twój mózg musi patrzeć, przyglądać się i analizować, słowa nie pomagają. Metafora pozwala odnaleźć własne znaczenie oparte na doświadczeniu, wspomnieniach, czymś nienazwanym w naszej duszy - mówiła na antenie Dwójki Ursula von Rydingsvard, rzeźbiarka i rysowniczka.
rozwiń zwiń