X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Lalka też człowiek". Rusza festiwal teatru lalek dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 11:30
Czy teatr lalek od początku był tworzony z myślą o najmłodszych? Jaka jest geneza spektakli, w których aktor ożywia przedmiot i opowiada w ten sposób historię? Odpowiedzi na te pytania udzielił dyrektor festiwalu Marek Żórawski.
Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też człowiek
Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka też człowiek"Foto: lalkatezczlowiek.eu

W dniach 9-16 października w Warszawie odbywa się XV Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka też człowiek". Międzynarodowe grono artystów prezentuje spektakle dla dorosłej widowni, gdzie bohaterami są marionetki, kukiełki, lalki cieniowe. W programie festiwalu są spektakle, pokazy filmów animowanych i wystawy.

pap_20051204_06W Adam Kilian 1200.jpg
Adam Kilian. Twórca lalek i scenografii pełnych dziecięcej magii

- Dla lalkarza lalką to nie tylko stricte człekopodobna istotka, ale każda materia, którą można ożywić i za jej pomocą opowiedzieć historię - tłumaczył w audycji "Weekend kulturalny" dyrektor organizacyjny festiwalu Marek Żórawski.

Czytaj także:

Format festiwalu udowadnia tezę, że ta forma teatru nie została stworzona wyłącznie dla dzieci. - Ta forma teatru posługującego się przedmiotem i opowiadająca historię przy pomocy aktora animującego przedmiot, przeznaczona była przede wszystkim dla dorosłych. Dopiero później została zaadaptowana dla dzieci - podkreślił Żórawski.

Gość audycji zachęcał do udziału w przedstawieniach i zaprezentował różnorodny program imprezy. Szczegóły na stronie lalkatezczlowiek.eu.

Posłuchaj
23:29 PR24_mp3 2021_10_07-23-35-39.mp3 Marek Żórawski (Weekend Kulturalny/Polskie Radio 24)

Drugim gościem w audycji była Zofia Machnicka, kierownik Działu Projektów Kulturalnych Muzeum Narodowego w Warszawie, która zapraszała do udziału w uroczystym zakończeniu wystawy prac Anny Bilińskiej (1854-1893). Finisażowi towarzyszy międzynarodowa konferencja naukowa "Wspólnoty, kariera, migracje - artystki w ostatnich dekadach XIX wieku".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Weekend kulturalny

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Goście: Marek Żórawski (Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek), Zofia Machnicka (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Data emisji: 07.10.2021

Godzina: 23.35

PR24/ng

Czytaj także

Władysław Starewicz – (re)animator martwych owadów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 05:55
56 lat temu, 26 lutego 1965 roku w wieku 82 lat zmarł we Francji Władysław Starewicz, jeden z pionierów światowej animacji. Jest uważany za największego twórcę lalkowego w historii kina. Bez wątpienia jest też ojcem duchowym polskiego filmu animowanego.
rozwiń zwiń