X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Będą trzy Dulskie". Janusz Kukuła ujawnia tajemnice Narodowego Czytania 2021

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 07:55
-  Chciałem pokazać, że pokolenia mijają, tworzą swoje wizje i marzenia, próbują żyć po swojemu, a element zakłamania, dulszczyzny, w nas trwa - mówił w Polskim Radiu 24  Janusz Kukuła. Dyrektor Teatru Polskiego Radia podjął się zadania reżyserii Narodowego Czytania 2021. W tym roku lekturą będzie "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Audio
  • Janusz Kukuła o Narodowym Czytaniu 2021 (Weekend kulturalny)
Janusz Kukuła
Janusz KukułaFoto: W. Kusiński / PR

W południe w Ogrodzie Saskim w Warszawie rozpocznie się Narodowe Czytanie - akcja promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła literatury polskiej. Jubileuszową, dziesiątą odsłonę zabawy, zainauguruje - jak co roku - Para Prezydencka, która objęła honorowy patronat nad akcją. W tym roku lekturą będzie "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej - dramat w trzech aktach piętnujący obłudę i zakłamanie, który sama autorka nazywała "tragifarsą kołtuńską". We wszystkich programach Polskiego Radia będą specjalne audycje, relacje i transmisje z Narodowego Czytania tej lektury. Specjalny serwis poświęcony tej i poprzednim edycjom akcji przygotował też portal Polskiego Radia. W roli narratora występuje w tym roku dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia Marcin Kusy. Przedstawienie wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.


kolarski forum 1200.jpg
Narodowe Czytanie 2021. Wojciech Kolarski: perły literatury powinny być czytane

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zadanie interpretacji tego utworu literackiego jest bardzo trudne. - Gabriela Zapolska to przecież jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury. Stworzyła utwór, który funkcjonuje w naszej świadomości ponad wiek. Minęło tyle lat, a my ciągle mówimy dulszczyzna. Niewielu jest pisarzy, którzy stworzyli kategorię estetyczną, która wpisała się w świadomość społeczną - powiedział Janusz Kukuła. 

Jego zdaniem każdy czas zobowiązuje do przynajmniej podjęcia próby przeczytania tego utworu w sposób bardziej uniwersalny. - Chcę trochę uciec od dulszczyzny, dlatego wymyśliłem trzy Dulskie. W pierwszym wystąpi akcie Grażyna Barszczewska, największa gwiazda polskiego teatru, która obchodzi w tym roku 50-lecie pracy artystycznej. W drugim akcie Dulska będzie młodsza, w tę postać wcieli się Edyta Jungowska. Będzie Dulską w stanie wojennym. Trzecią Dulską, współczesną, będzie Anna Dereszowska - tłumaczył dyrektor Teatru Polskiego Radia. 

Czytaj także:

Dodał, że będzie to również zabawa konwencjami, bo wszystko w sztuce jest konwencją. - Tajemnica reżysera polega na tym, by tę konwencję stworzyć. Będziemy się bawić. Pierwszy akt będzie bardzo tradycyjny, Dulska z początku wieku. Taką o jakiej myślimy, że być powinna. Edyta Jungowska będzie Dulską, która próbuje ocalić rodzinę w latach 80. XX wieku, otrzemy się o dramat. Natomiast w trzecim akcie Dulska będzie discopolowa. Chciałem pokazać, że pokolenia mijają, tworzą swoje wizje i marzenia, próbują żyć po swojemu, a element zakłamania, dulszczyzny, w nas trwa - podsumował Kukuła.


Posłuchaj
22:27 PR24 2021_09_03-23-36-04.mp3 Janusz Kukuła o Narodowym Czytaniu 2021 (Weekend kulturalny)

 

Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, na naszych stronach internetowych będzie można śledzić transmisję z Narodowego Czytania 2021. Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim będą transmitować programy: Jedynka - akt pierwszy, Dwójka - akt drugi i Trójka - akt trzeci. Całe wydarzenie można będzie śledzić na kanale YouTube Polskiego Radia i na stronie narodoweczytanie.polskieradio.pl.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 3.09.2021

Godzina: 23:35

Czytaj także

Pani Dulska w Narodowym Czytaniu 2021. Transmisja wydarzenia w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 11:30
W południe w Ogrodzie Saskim w Warszawie rozpoczęło się Narodowe Czytanie - akcja promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła literatury polskiej. Jubileuszową, dziesiątą odsłonę zabawy zainaugurowała - jak co roku - para prezydencka, która objęła patronat honorowy nad akcją. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, na naszych stronach internetowych można śledzić transmisję z Narodowego Czytania 2021. 
rozwiń zwiń