X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wielu krytyków uważa go za najważniejszego poetę". Mazur w PR24 o Różewiczu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 07:00
- Tadeusz Różewicz jest wymieniany jako jeden z wielkich poetów współczesnych obok Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej. Podobnie jak Herbert nie dostał Nagrody Nobla, ale zarówno wielu krytyków, jak i poetów współczesnych uważa Różewicza za poetę najważniejszego, jest on najaktualniejszy czy najbliższy poetom młodego i średniego pokolenia - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Mazur (Wrocławski Dom Literatury).
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: Forum/Michal Tulinski

Twórczości Tadeusza Różewicza poświęcone będą m.in. wydarzenia Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie i Świdnicy (16-24 lipca) oraz Festiwalu Stolica Języka Polskiego (1-7 sierpnia) w Szczebrzeszynie i Zamościu. To znakomita okazja do przyjrzenia się temu, jak dziś czytamy Różewicza.

Tadeusz Różewicz forum 1200.jpg
"Długa i splątana droga". Tadeusz Różewicz o byciu poetą

Waldemar Mazur zaznaczył, że te wydarzenia są elementem programu związanego z twórczością Tadeusza Różewicza, które to przedsięwzięcie tworzy we Wrocławiu koalicja instytucji miejskich. Jak zaznaczył, poeta przez większość życia był związany z Wrocławiem. - Trafił tu do pewnego stopnia przypadkiem (…) dostał przydział do mieszkania we Wrocławiu, który obok Warszawy był miastem najbardziej zniszczonym po II wojnie światowej. To było zupełnie inne miasto niż to, które znamy dzisiaj - przypominał.

- Jest moda na letnie festiwale literackie, gromadzą one coraz większą publiczność. Zależało nam, aby Tadeusz Różewicz zaistniał - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj
23:00 PR24_mp3 2021_07_15-23-35-49.mp3 Waldemar Mazur o twórczości Tadeusza Różewicza (Polskie Radio 24 / Weekend Kulturalny) 
melodie-na-psalterz-polski-volume-5-6-b-iext74351346.jpg
Mikołaj Gomółka – Melodie na Psałterz Polski. Volume 5-6. Melodie stworzone dla "prostych domaków"

16 lipca ukaże się wydawnictwo muzyczne Polskiego Radia "Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki, 150 krótkich utworów skomponowanych do tłumaczeń na język polski psalmów z "Psałterza Dawidowego" dokonanych przez Jana Kochanowskiego. Projekt powstał pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett, uznanej w świecie znawczyni i interpretatorki muzyki średniowiecza.

O wydawnictwie mówiła Bogna Kowalska - Nikt nigdy nie zebrał całości ponad 150 psalmów, nie opracował ich w jednolitym stylu, który jest najbliższy naszej wiedzy o tamtych czasach, co nazywa się wykonawstwem historycznie dobrze pojmowanym. Agnieszka Budzińska-Bennett zadbała o szczegóły, które dotychczas w wykonawstwie polskim były obce. Muzycy, którzy towarzyszą chórowi, grają albo na kopiach instrumentów z tamtej epoki, albo wręcz na instrumentach, które przetrwały - zwracała uwagę.

- To będzie wzorzec wykonawstwa, a ponadto będzie dostępna całość, w której porównać będzie można psalmy dziękczynne, błagalne, poranne czy wieczorne. Chór do tego przedsięwzięcia był naprawdę bardzo dobrze przygotowany - podkreślała dyrektor Agencji Muzycznej PR.

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska 

Goście: Waldemar Mazur (Wrocławski Dom Literatury) oraz Bogna Kowalska, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Data emisji: 15.07.2021

Godzina: 23:35 

Czytaj także

"Pułapka" Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 14:15
W cyklu "Wieczór ze słuchowiskiem" zaprosiliśmy w niedzielny wieczór (25 kwietnia) na premierę sztuki "Pułapka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Małecki. To psychologiczne studium doświadczenia artysty i próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób cierpienie, trauma, neuroza stają się punktem wyjścia do stworzenia dzieła sztuki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem zafascynowany Herbertem". Adamas o wystawie "Idź"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 07:59
- Ktoś napisał, że zrobiłem ze Zbigniewa Herberta kaznodzieję. Jednak kaznodzieja głosi Słowo Boże. Jeżeli porównuje się sztukę do Słowa Bożego, to podnosi się jej rangę. Być może dlatego nazywa się to sztuką wysoką - mówił w Polskim Radiu 24 artysta rzeźbiarz Jacek Adamas. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na jego wystawę "Idź".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Kaja w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Mariusz Knorowski: osobista podróż autora

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 12:20
- Jest kilka prac związanych z samym regionem wielkopolskim, jak i też te, identyfikujące konkretne obiekty np. budynek Międzynarodowych Targów Poznańskich - mówił o wystawie plakatów Ryszarda Kai Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie. 
rozwiń zwiń