X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ryszard Kaja w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Mariusz Knorowski: osobista podróż autora

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 12:20
- Jest kilka prac związanych z samym regionem wielkopolskim, jak i też te, identyfikujące konkretne obiekty np. budynek Międzynarodowych Targów Poznańskich - mówił o wystawie plakatów Ryszarda Kai Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DutchMen/Shutterstock.com

Plakaty Ryszarda Kai z serii "Polska", powstałe w latach 2012–2019, są prezentowane na nowej wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Zbiór 163 plakatów przekazał do kolekcji Muzeum Plakatu Leszek Jamrozik, powiernik i kustosz spuścizny artysty.

Anna Bilińska - obraz1200.jpg
Renata Higersberger o wystawie "Anna Bilińska 1854-1893": monograficzna prezentacja twórczości

- Według intencji autora, seria miała stanowić całość, ale nie jest to pełny zbiór motywów kojarzonych z Polską. Ten cykl powstawał na przestrzeni siedmiu lat jako rodzaj podróży. Te konkretne prace dotyczą miejsc, wobec których autor miał szczególne nastawienie - powiedział gość PR24.

"Fenomen miejsca"

Dodał, że plakaty pokazują pewne wyobrażenia i stereotypy, które z Polską można kojarzyć na poziomie języka potocznego. - Większość jednak plakatów topograficznie daje się umieścić w obrysie konturów Polski jako krainy geograficznej i pokazuje rodzaj specyfiki danego miejsca czy fenomenu - mówił Mariusz Knorowski.

Artysta dysponuje bogatym różnorodnym warsztatem graficznym, a malarstwu towarzyszą fotomontażowe inkrustacje, kolaże, kontaminacje, a nawet cytaty z prac Zbigniewa Kai, ojca artysty.


Posłuchaj
22:19 _PR24_AAC 2021_07_09-23-36-25.mp3 M. Knorowski o wystawie w Muzeum Plakatu ("Weekend kulturalny")

Ryszard Kaja (1962-2019) był malarzem, scenografem, grafikiem, ilustratorem, fotografem oraz projektantem kostiumów, wnętrz i opraw plastycznych wystaw.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Dyplom z malarstwa obronił w pracowni Norberta Skupniewicza w 1984 roku. Był głównym scenografem w Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze i Operetce w Szczecinie i Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Współpracował z Operą Wrocławską, Polskim Teatrem Tańca, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Operą Narodową w Warszawie oraz wieloma instytucjami zagranicznymi – we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie. Stworzył ponad dwieście scenografii do spektakli teatralnych, operowych, baletowych, także telewizyjnych i filmów.

Od lat 80. projektował plakaty, głównie teatralne. Kaja zajmował się także projektowaniem wnętrz m.in. pasażu w Starym Browarze w Poznaniu i scenografii wystaw, głównie dla Muzeum Narodowego w Poznaniu. Brał udział w licznych zbiorowych wystawach plakatów, był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Pracował też jako juror cyklicznych konkursów w dziedzinie plakatu

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska 

Gość: Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie

Data emisji: 09.07.2021

Godzina: 23:36 

Czytaj także

Teresa Jakubowska w Muzeum Karykatury. Kuratorka wystawy: satyryczka z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:56
- Pożywką artystyczną dla niej były między innymi podróże - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte" w Muzeum Karykatury w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Budzi odrazę i złość". Jacek Liziniewicz o kontrowersyjnej wystawie "Waginy polskie"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:10
- Sztuka, która nastawiona jest wyłącznie na wzbudzanie kontrowersji, to żadna sztuka - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), komentując skandal na łódzkim Fotofestiwalu.
rozwiń zwiń