X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Muzyczne drogi Klenczona i Krawczyka. Piotr Wawrowski: w wielu punktach były podobne

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 23:59
- Wspólnych elementów w historii, życiorysie Krzysztofa Krawczyka i Krzysztofa Klenczona jest dużo więcej, począwszy od tego, w jaki sposób rozwijała się ich kariera w Polsce. Jeden i drugi byli bożyszczami tłumów, obaj występowali w zespołach, które na przełomie lat 60. i 70. były czołowymi polskim zespołami - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Wawrowski – dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej.   
ZESPÓŁ NIEBIESKO-CZARNI
ZESPÓŁ NIEBIESKO-CZARNIFoto: PAP/Cezary Langda

W 40. rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis internetowy klenczon.polskieradio24.pl., internetowy kanał radiowy z muzyką Krzysztofa Klenczona oraz fragmentami jego archiwalnych wywiadów. Na stronie mojepolskieradio.pl znajdziemy z kolei płytotekę zmarłego 5 kwietnia wybitnego wokalisty - Krzysztofa Krawczyka.

pap_20021200_0AF (1).jpg
"Był otwarty na każdego człowieka". Krzysztof Krawczyk we wspomnieniach Eleni

- Krzysztof Krawczyk, z racji swojego uczestnictwa w zespole "Trubadurzy", nie brał udziału w tym "kolorowym" wyścigu zespołów Niebiesko-Czarni i Czerwono-Czarni - zaznaczył dziennikarz IAR.

Wyjazd do USA

Piotr Wawrowski przypomniał, że Krzysztof Klenczon zaczynał w "Niebiesko-Czarnych" swoją zawodową karierę. - Został zaangażowany pod koniec 1963 roku, przed słynnym występem w paryskiej Olimpii. Na tę okoliczność zmienił się skład "Niebiesko-Czarnych" i właśnie wtedy Krzysztof Klenczon pojawił się jako gitarzysta w zespole. W obu przypadkach, Klenczona i Krawczyka, miał miejsce epizod emigracyjny, czyli wyjazd do USA i próba znalezienia swojego miejsca na amerykańskim rynku muzycznym. W przypadku jednego i drugiego artysty nie do końca udana. Później coś, co mogło się zdarzyć w życiu Krzysztofa Klenczona, a udało się Krzysztofowi Krawczykowi to powrót do Polski, odnalezienie się w nowej rzeczywistości muzycznej i kariera, która trwała przez kolejne dekady - zaznaczył.  

Jak dodał gość audycji, Krzysztof Klenczon też miał takie plany. - Wiemy o tym, że pod koniec lat 70., podczas krótkiego pobytu w Polsce, spotkał się z byłym kolegami z zespołu "Czerwone Gitary". Doszło do pewnego zawieszenia broni między Sewerynem Krajewskim a Klenczonem. Pojawił się pomysł stworzenia wspólnego projektu muzycznego, ale niestety historia potoczyła się zupełnie inaczej. Tragiczny wypadek w 1981 roku zabrał nam Krzysztofa Klenczona, zanim udało mu się wrócić do Polski. Jego historia muzyczna zakończyła się w ten sposób - podsumował Wawrowski. 

Posłuchaj
22:58 PR24_mp3 2021_04_08-23-36-07.mp3 Piotr Wawrowski o muzycznej drodze Krzysztofa Klenczona i Krzysztofa Krawczyka ("Weekend kulturalny")      

Krzysztof Krawczyk zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w szpitalu w Łodzi. Miał 74 lata. W sobotę 10 kwietnia odbędzie się pogrzeb artysty. W południe w archikatedrze łódzkiej celebrowana będzie msza święta, następnie trumna z ciałem artysty zostanie złożona na cmentarzu parafialnym w Grotnikach.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Weekend kulturalny"

Prowadziła: Maja Kluczyńska

GośćPiotr Wawrowski (dziennikarz IAR)

Data emisji: 08.04.2021

Godz. emisji: 23.35

kmp

Czytaj także

Wokalistka Lombardu: na scenie trzeba być autentycznym

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 23:50
- Muzyka towarzyszyła mi od dziecka. Nigdy nie myślałam, że śpiewanie jest jakimś poważnym zawodem. Nie zamierzałam śpiewać "za wszelką cenę" i rozpychać się łokciami, nie mam takiego charakteru - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Cugier, wokalistka zespołu Lombard.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klenczon i Krawczyk – święto obu artystów w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:38
We wtorek 7 kwietnia mija 40 lat od tragicznej śmierci Krzysztofa Klenczona, współzałożyciela Czerwonych Gitar, nazywanego także "polskim Lennonem". Portal polskieradio24.pl przygotował specjalny serwis poświęcony artyście. To nie wszystkie nowości – na stronie internetowej Polskiego Radia można słuchać muzycznych kanałów wypełnionych twórczością zarówno Krzysztofa Klenczona, jak i zmarłego w poniedziałek Krzysztofa Krawczyka.
rozwiń zwiń