X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zabytki Watykanu i górnictwa soli. W PR24 o wystawach w muzeach Warszawy i Wieliczki

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 00:15
W tym wydaniu "Weekendu kulturalnego" zapraszamy na kulturalny most między Warszawą, a Wieliczką. O wystawie arcydzieł muzeów watykańskich w stołecznym Zamku Królewskim opowie Beata Gadomska, jej kuratorka; po wystawie z okazji 70-lecia Muzeum Żup Krakowskich wielickiej kopalni oprowadzać nas zaś będą Kinga Stabrawa-Powęska, etnograf i Marek Skubisz, kurator wystaw. Patronem obu tych instytucji jest Polskie Radio. 
Jeden z eksponatów na wystawie 7070
Jeden z eksponatów na wystawie 70/70Foto: Facebook/muzeum.wieliczka

Do 13 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie podziwiać będzie można wystawę arcydzieł z Muzeów Watykańskich, upamiętniającą 100-lecie urodzin Jana Pawła II. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. "Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską" Fra Angelica, czy obraz przedstawiający "Tronującą Madonnę z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza oraz dwóch aniołów i donatorów" autorstwa Taddeo Gaddiego.

zamek królewski warszawa zamek free shutt 1200 .jpg
Watykańskie dzieła sztuki w Zamku Królewskim

Wystawa i niezwykła książka 

- Na wystawie obejrzycie Państwo przepiękne przekłady malarstwa i sztuki polskiej, ale też w hołdzie Janowi Pawłowi II - zaprezentujemy arcydzieła malarstwa włoskiego, które - specjalnie na tę okazję - zostały nam użyczone przez Muzea Watykańskie - mówiła kurator wystawy Beata Gadomska. 

Czytaj także: 

Jak dodała, wystawie towarzyszy książka, będą połączeniem katalogu z przewodnikiem po wystawie. Część katalogowa prezentuje malarstwo włoskie od XV do XVIII wieku, część przewodnikowa zaś prezentuje m.in. teksty Karola Wojtyły jako młodego kapłana, fragmenty homilii i przemówień Jana Pawła II z pielgrzymek do Polski. - To wszystko okraszone zdjęciami wybranych obiektów prezentowanych na wystawie - wskazał Beata Gadomska.

Wystawie towarzyszą wykłady. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia epidemiczne, można ich wysłuchać jedynie zdalnie. 

Papieska kaplica pod ziemią

Specjalną wystawę poświęcono Janowi Pawłowi II można oglądać także w wielickim Muzeum Żup Krakowskich. - Na terenie muzeum, w naszej podziemnej ekspozycji, w komorze Aleksandrowice znajduje się kaplica pw. św. Jana Pawła II - wskazała etnograf wielickiego muzeum Kinga Stabrawa-Powęska. - Wystrój świątyni stanowią trzy rzeźby, bryły solne, mające sprawiać wrażenie unoszenia się nad ziemią. Kaplica znajduje się na trasie szlaku pielgrzymkowego Szczęść Boże, jaki znajduje się na szlaku pielgrzymkowym w Wieliczce - dodała.

MISTERIA PASCHALIA 2021.jpg
Misteria Paschalia. Festiwal muzyki wielu kręgów kulturowych. W tym roku online

Ponadto, w wielickiej kopalni oglądać interaktywne instalacje multimedialne związane z papieskimi pielgrzymkami i fragmenty homilii z całego świata. - To pokazuje globalną skalę oddziaływania Jana Pawła II - zaznaczyła gość "Weekendu kulturalnego".

70 skarbów na 70-lecie

Muzeum Żup Krakowskich pozostaje zamknięte, w związku z obowiązującymi w Polsce zasadami bezpieczeństwa epidemicznego. Do  9 kwietnia można zatem zdalnie - a później, do 31 maja, osobiście - podziwiać tam też wystawę upamiętniającą 70-lecie Muzeum Żup Krakowskich. - Prezentujemy na wystawie najciekawsze i najcenniejsze obiekty z naszej kolekcji, pieczołowicie wybrane eksponaty z najróżniejszych zbiorów sztuki, etnologii, geografii - wskazała Kinga Stabrawa-Powęska.

- Najcenniejszym obiektem na wystawie jest róg bractwa kopaczy z 1534 roku - wskazał Marek Skubisz, kurator. - To róg tura, oprawny w srebro. Arcydzieło sztuki złotnictwa wczesnego renesansu - dodał. Na wystawie można też podziwiać m.in. przywieziony z Etiopii fragment płyty solnej. - Zapraszamy na naszą stronę internetowa, gdzie można zobaczyć zdjęcia z wystawy, można poczytać o tych obiektach, a jak tylko sytuacja się zmieni na lepsze, to zapraszamy na zwiedzanie wystawy jubileuszowej - dodał Marek Skubisz, kurator.

Posłuchaj
20:57 WeekendKulturalnyPR24_AAC 2021_04_02-23-37-18.mp3 Beata Gadomska, Kinga Stabrawa-Powęska i Marek Skubisz o najnowszych wystawach w stołecznym Zamku Królewskim i Muzeum Żup Krakowskich ("Weekend Kulturalny"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

ProwadzącyMaja Kluczyńska

Goście: Beata Gadomska (kuratorka wystawy "Arcydzieła z Watykanu"), Kinga Stabrawa-Powęska (etnograf), Marek Skubisz (kurator wystaw)

Data emisji: 2.04.2021

Godzina emisji: 23.37


mbl

Czytaj także

Sztafeta pokoleń w misji odbudowy Zamku Królewskiego. Reportaż

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 18:15
W 2021 roku obchodzimy jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. W 1971 roku postawiono historyczną skarbonkę, do której w latach 70. wrzucano datki na ten cel. Charakterystyczny gmach zamku zamykający wschodnią pierzeję pl. Zamkowego znowu stoi – także dzięki ofiarności Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Warszawy ma nową dyrektor. Dr Karolina Ziębińska-Lewandowska zaprasza do zwiedzania

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 11:28
Muzeum Warszawy jest otwarte dla publiczności wraz ze swoimi 7 oddziałami. W ofercie są oprowadzenia na żywo, angażujące wykłady i aktywności dla rodzin oraz wystawy czasowe. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym dr Karolina Ziębińska-Lewandowska - dyrektor Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń