X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Hetman". Wystawa i film o Stefanie Żółkiewskim - doskonałym strategu i pisarzu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 09:37
- Widzowie po obejrzeniu filmu dowiedzą się, że hetman był postacią wyjątkową, ale stojącą zawsze w drugim szeregu. Był doskonałym strategiem, ale także fantastycznym literatem, doskonale władał piórem. Dzięki niemu powstało miasto Żółkiew - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Gutowska z Instytutu Polonika. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Twitter/Chancellery of the Prime Minister of Poland

Instytut Polonika wraz z Narodowym Centrum Kultury zapraszają przed Galerię Kordegarda na plenerową wystawę podsumowującą rok hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Specjalnie z myślą o tym wydarzeniu, pod auspicjami Poloniki, powstał towarzyszący wystawie film animowany "Hetman", którego reżyserem jest Krzysztof Czeczot, narratorką zaś – Danuta Stenka.


Posłuchaj
21:43 PR24_mp3 2021_03_26-23-35-29.mp3 Dr Magdalena Gutowska o projekcie "Hetman" (Weekend kulturalny)

 

Oglądając kolejne plansze ekspozycji, zwiedzający mogą poznać dzieciństwo, życie rodzinne i karierę polityczną jednego z najsłynniejszych polskich hetmanów w historii. Mogą śledzić stoczone przez niego bitwy, a także spuściznę materialną oraz intelektualną. Na wystawie znajdują się obrazy, mapy, ryciny i wizerunki Stanisława Żółkiewskiego pochodzące nie tylko z polskich muzeów i krajowych instytucji kultury, lecz także z placówek zagranicznych.

Zygmunt III Waza 663.JPG
Zygmunt III Waza i hetman Żółkiewski - pogromcy Moskwy

Wystawa także w internecie 

- Projekt Hetman był realizowany w roku 2020 w Instytucie Polonika, ponieważ rok 2020 na mocy uchwały Sejmu był ustanowiony rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Postanowiliśmy opowiedzieć i o samym hetmanie, i o polonikach, które znajdują się na terenie Ukrainy - powiedziała w Polskim Radiu 24 kurator wystawy dr Magdalena Gutowska. 

Jak zaznaczyła, wystawa "Hetman" znajduje się przed Galerią Kordegarda Narodowego Centrum Kultury. - Opowiada ona o różnych etapach życia hetmana, ale pokazuje też miasto Żółkiew. Są również informacje o pracach konserwatorskich, które są tam prowadzone - podkreśliła rozmówczyni PR24. 

Część wystawy znajduje się w internecie. - Można ją zobaczyć online, na platformie Google arts & culture. Jest ona dopowiedzeniem historii wystawy plenerowej. Do tego powstał film animowany "Hetman", który zrealizowaliśmy z Krzysztofem Czeczotem i Wojtkiem Kalwatem. Poza tym powstała jeszcze broszura informująca o tym projekcie, z mapą miasta Żółkiew, z zaznaczonymi najważniejszymi polonikami - dodała Magdalena Gutowska.

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: dr Magdalena Gutowska (Instytut Polonika) 

Data emisji: 26.03.2021

Godzina: 23.36

bartos

Czytaj także

Król kontra wicekról. Stefan Batory i Jan Zamoyski

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 16:00
- Obaj Batory i Zamoyski wynieśli część swoich przekonań ze studiów, które przebiegały w jednym miejscu w pewnym momencie, w Padwie - przypomina prof. Andrzej Nowak
rozwiń zwiń