X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Najwybitniejszy współczesny polski poeta i pisarz". Joanna Lichocka o Rymkiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 23:55
- To opowieść o losie inteligenta i poety. Zderzenie życia z tym, co jest zapisane w jego książkach. Rymkiewicz przegląda się w swojej poezji, a jego poezja przegląda się w nim. Podobnie jest z jego książkami. Warto poznać naszego wielkiego poetę, mistrza z Milanówka - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Lichocka, autorka książki "Rymkiewicz. Genealogia". 
Audio
  • Joanna Lichocka o Jarosławie Marku Rymkiewiczu (Weekend kulturalny)
Joanna Lichocka, Prawo i Sprawiedliwość
Joanna Lichocka, Prawo i SprawiedliwośćFoto: Magdalena Piejko

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczyła, że w swojej pracy nad biografią musiała dotrzeć do źródeł. - Jednym ze źródeł były rozmowy z poetą i jego żoną. Mam to szczęście, że mniej więcej od 2005 roku dość często jestem ich gościem w Milanówku. Oprócz tego trzeba było wykonać kwerendę w archiwach, pomocny był portal Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Ponieważ część historii rodzinnej Rymkiewicza sięga Kalisza i Wielkopolski, poznałam również osoby zafascynowane historią rodów wielkopolskich - powiedziała Lichocka. 


rymkiewicz 1200 PAP.jpg
Prof. Andrzej Waśko: Rymkiewicz tworzy skojarzenia między kiedyś a dziś

Jednak książka jest nie tylko genealogią w sensie dosłownym, ale również metaforą. - Historią zapisaną przez losy inteligentów. Odwołuje się też do tego Rymkiewicz w swoich książkach, do dziedzictwa wolnych Polaków sięgającego I RP, przeniesionego później przez Adama Mickiewicza w XX i XXI wiek. Na książkę nie należy patrzeć jako na ściśle genealogiczną opowieść o korzeniach poety, ale jak na polską historię, w którą wpisane są losy poety i jego bliskich - tłumaczyła gość Polskiego Radia 24. 

Joana Lichocka podkreśliła, że w życiu poety i jego rodziny było kilka momentów, które zdecydowały o jego losach. - Mogły się potoczyć zupełnie inaczej, mógł być twórcą polskiego pochodzenia działającym w Wielkim Brytanii lub USA. O krok było od wyemigrowania jego rodziny w 1939 roku. Jego mama w ostatniej chwili, przed mostem granicznym, wysiadła z autobusu i zrobiła wielką awanturę mężowi, że ona z Polski nie wyjedzie. I cała rodzina wróciła do Warszawy. Sam Rymkiewicz określa to wydarzenie jako "moment uratowania". To uratowało go w polskości. Rymkiewicz często pisze, że nie wyobraża sobie, jak można nie być Polakiem, że jest to najbardziej nobilitujące i wyróżniające. Symbolicznych sytuacji, które decydowały o dalszej jego drodze, było więcej. To nasz najwybitniejszy współczesny poeta i pisarz - zauważyła autorka książki "Rymkiewicz. Genealogia". 

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu specjalnego poświęconego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi!

Gość Polskiego Radia 24 zapewniła, że będzie druga, a być może nawet trzecia część książki. - Pracuję nad kolejnymi rozdziałami. W pierwszej części historia Rynkiewicza jest doprowadzona do połowy lat 60. XX wieku. To  fascynująca historia, która pokazuje, z jakimi wyzwaniami musiało się mierzyć pokolenie Rymkiewicza. Ciągle jest ona nieopisana, niewiele wiemy o przejmowaniu elit przez stalinizm i wypychaniu ich na margines, o tym, jak odbywał się proces przepoczwarzania kultury. PRL potrafił odebrać znaczenie słowom i nadać im nowe, splugawić je. W każdej dziedzinie wprowadzał truciznę, która miała przemienić nasze myślenie. Nazywam to działaniem okupacyjnym. Mieliśmy zapomnieć o tym, że jesteśmy wolnymi Polakami, dumnym i wielkim narodem. Mieliśmy powtarzać to, co nam pisano w sowieckich podręcznikach. Nadal pozostaje to obciążeniem - podsumowała Joanna Lichocka. 


Posłuchaj
22:23 19321 WEEKEND KULTURALNYRYMK.mp3 Joanna Lichocka o Jarosławie Marku Rymkiewiczu (Weekend kulturalny)

 

Okazuje się, że nie da się pisać o poecie z Milanówka, nie wspominając o jego kotach. O tym również w nagraniu audycji. 

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Joanna Lichocka 

Data emisji: 19.03.2021

Godzina: 23:36

PR24/tj

 

Czytaj także

Jarosław Marek Rymkiewicz: starałem się uchwycić świat, którego już nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:00
Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. "We wszystkich swoich poczynaniach, i literackich, i obywatelskich – jawi się jako poszukiwacz ducha polskości, przy czym już od debiutu podkreślający swój związek z kulturą europejską" ocenił Rymkiewicza w laudacji krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
rozwiń zwiń