X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa "Powstanie styczniowe". Symbolika krzyża, serca i kotwicy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:43
- W przedmiotach symbolizujących patriotyzm charakterystyczne są symbole krzyża, serca i kotwicy, czyli wiary, nadziei i miłości. Miały one symbolizować nie tyle cnoty teologiczne, co wiarę w zwycięstwo, nadzieję na niepodległość i miłość do ojczyzny - powiedział o wystawie "Powstanie styczniowe" jej współautor Paweł Bezak. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Aleksandar Cirlić i Kamil Kubik.
Materiały promocyjne
Materiały promocyjneFoto: Muzeum Niepodległości

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza do galerii W-Z na wystawę "Powstanie styczniowe". Wystawa planszowa prezentuje biżuterię patriotyczną, m.in. medaliony, pierścionki i kolczyki. Charakteryzuje ją to, że była noszona w celu zamanifestowania swoich poglądów, postawy społecznej i niosła ze sobą przesłanie.

NCK Mural Baczyński 1200.jpg
Setna rocznica urodzin Kamila Baczyńskiego. "Jego poezja żyje"

Symbole krzyża, serca i kotwicy

Paweł Bezak, który jest współautorem wystawy, wyjaśnił symbolikę charakterystycznych dla ówczesnej biżuterii znaków. - W przedmiotach symbolizujących patriotyzm charakterystyczne są symbole krzyża, serca i kotwicy, czyli wiary, nadziei i miłości. Miały one symbolizować nie tyle cnoty teologiczne, co wiarę w zwycięstwo, nadzieję na niepodległość i miłość do ojczyzny - powiedział.

Jak mówił gość "Weekendu kulturalnego" obiekty prezentowane na wystawie związane są nie tylko z czasem samego powstania, ale także okresami przed i po wydarzeniu. - Na wystawie staraliśmy się zaprezentować kilkanaście wybranych obiektów pochodzących ze zbiorów naszej placówki, które łączą się z tematem Powstania Styczniowego i manifestacji patriotycznych z zimy i wiosny 1861 roku, a więc wydarzeniami poprzedzającymi samo powstanie - powiedział.

Czytaj także:

- Przedmioty przedstawione na wystawie były przeznaczone do użytkowania codziennego. Były one dodatkami do strojów żałobnych i patriotycznych. Dodatki żałobne były także noszone po upadku powstania na znak nastrojów całego społeczeństwa i smutku, jaki wówczas zapanował - zaznaczył.

Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Aleksandar Cirlić i Kamil Kubik. Opowiadali oni o filmie dokumentalnym "Czarne złoto Warszawy" poświęconemu tematowi płyt winylowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
22:55 _PR24_AAC 2021_02_11-23-36-03.mp3 Paweł Bezak, Aleksandar Cirlić, Kamil Kubik o wystawie poświęconej powstaniu styczniowemu oraz filmie o płytach winylowych ("Weekend kulturalny")

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Goście: Paweł Bezak, Aleksandar Cirlić, Kamil Kubik

Data emisji: 11.02.2021

Godzina: 23.36

dz

Czytaj także

Dyrektor Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych: pokolenia przekazują to dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 23:59
- Po wykonawcach widać, jak pięknie pokolenia przekazują sobie to dziedzictwo. Naprawdę wiele pokoleń śpiewa w domach, a potem przychodzi dzielić się tą wspaniałą nowiną z innymi - powiedziała o XII edycji Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych Joanna Staszak, dyrektor imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świat kolorów". Wystawa akwareli Zenona Remiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 01:25
- W internecie to też pięknie wygląda, ale na żywo, w naszych zabytkowych wnętrzach, robi ogromne wrażenie. Sama kreska pana Remiego jest tak piękna i ciepła, że chce się tutaj być i patrzeć na te dzieła - powiedziała w Polskim Radiu 24 o wystawie "Świat kolorów" dr Małgorzata Wnuk (Zakopiańskie Centrum Kultury).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Temat II wojny światowej od zawsze istniał w moim domu". Michał Solarski o wystawie "The Airman"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 23:30
- Nigdy nie planowałem łączyć fotografii z historią, ale przez spotkanie z Piotrem Sikorą wydało mi się to naturalne - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Solarski, artysta.
rozwiń zwiń