X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To była ta niezabliźniona rana". Prof. Fałkowski o rocznicy rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 11:13
- W tej chwili, jak z Państwem rozmawiam, patrzę na hrabinę Starzyńską - obraz, który właśnie kupiliśmy, dzisiaj dosłownie przyjechał z zagranicy - wyjawił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, komentując wydarzenia towarzyszące obchodom jubileuszu rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. 
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: Pixabay

Tematem audycji były obchody jubileuszu 50-lecia rozpoczęcia prac nad odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie. W trakcie obchodów będą m.in.  przypomniani ludzie i  wydarzenia, jednoczące  Polaków  i obrazujące  skalę społecznego zaangażowania oraz ofiarności dzięki którym Zamek powrócił do życia. W ramach jubileuszu będą zaprezentowane cztery duże wystawy:  Arcydzieła Watykanu; Konstytucja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej;  Holandia w czasach Rembrandta; Pokaz dzieł z kolekcji Roberto Longhi.Caravaggio i inni mistrzowie. Ekspozycjom tym będzie towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalno-naukowych i edukacyjnych oraz pokazów filmowych i koncertów, adresowanych do szerokiego grona odbiorców.

zniszczony zamek królewski free.jpg
Zamek Królewski z ruin powstały

- 50 lat temu władze PZPR podjęły decyzję, że należy zamek odbudować. Zajęło im to 25 lat, bo pierwsze plany odbudowy miały miejsce w 45 r., zaraz po zakończeniu wojny. W międzyczasie odbudowano przecież Stare Miasto, zamek był otoczony odbudowanym, pięknym murem Starówki - w środku była ta niezabliźniona rana - przypomniał profesor. 


Posłuchaj
22:32 _PR24_AAC 2021_01_21-23-35-36.mp3 Prof. Fałkowski: ta decyzja była podyktowana bardziej chęcią jakiejś legitymizacji władzy i wzmocnienia własnej pozycji po wypadkach grudniowych na wybrzeżu, na Pomorzu ("Weekend Kulturalny/PR24")

 

Gość zarysował również kontekst decyzji władz PRL. - Ta decyzja była podyktowana bardziej chęcią jakiejś legitymizacji władzy i wzmocnienia własnej pozycji po wypadkach grudniowych na wybrzeżu, na Pomorzu - powiedział prof. Fałkowski. 

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie wskazał również odpowiedzialnych za sam proces odbudowy Zamku. - Zamek Królewski odbudował naród Polski. Zgoda udzielona na tę odbudowę nie wiązała się z przydziałem żadnych dodatkowych środków. W gospodarce niedoboru wszystkiego brakowało - cegieł, cementu, prętów zbrojeniowych, maszyn, wszystkiego. Zgoda to było tylko zielone światło do tego, by zrobili to inni - zauważył.  


***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku  Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 21.01.2021

Godzina: 23.35

kb

Czytaj także

Audiobook w formie wideo. "Opowieść na szerokiej przestrzeni historycznej i geograficznej"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 10:17
- Historia ta toczy się na szerokiej przestrzeni historycznej i geograficznej. Zaczyna się 4000 lat temu w chwili upadku państwa Egipskiego i dociera właściwie do naszych czasów - powiedział o audiobooku w formie wideo jego twórca, Jacek "Wiejski" Góralski.
rozwiń zwiń