X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Weekend Kulturalny. "Święta kolędą przyprószone"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 23:59
Gościem audycji była Aleksandra Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa, kompozytorka, multiinstrumentalistka. Autorka muzyki opowiedziała o swoim najnowszym świątecznym projekcie muzycznym.
Audio
  • 24.12.2020 ("Weekend kulturalny"/Polskie Radio 24)
Za kobietą znajduje się podłaźniczka ozdobiona szyszką. Pocztówka z 1935 roku, wyd. Fr. Karpowicz.
Za kobietą znajduje się podłaźniczka ozdobiona szyszką. Pocztówka z 1935 roku, wyd. Fr. Karpowicz.Foto: Biblioteka Cyfrowa Polona

"Święta kolędą przyprószone" to album zainspirowany dzieciństwem Aleksandry Turkiewicz, która urodziła się w Ostródzie na Mazurach.

- Mazurzy okres od Świąt Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli nazywali: "gody" - mówiła kompozytorka. Dodała, że w tradycji ludowej ten czas miał głębokie zakorzenienie w folklorze, a wiele jego elementów było bardziej pogańskich niż chrześcijańskich.

Wyprawa po drzewko choinkowe do lasu
Przed i po wieczerzy wigilijnej. Zapomniane zwyczaje

- Noc z 24 na 25 grudnia był obchodzony jako święto przesilenia słonecznego, czyli zwycięstwa światła nad ciemnością. Był to czas świąt rolniczych, związanych z kultem zmarłych - opowiadała Turkiewicz.

Czytaj także: Magazyn świąteczno-noworoczny

Ludowe źródła

W audycji więcej o endemicznej kulturze, gwarze ludowej, dziedzictwie kulturowym oraz tradycyjnych zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych Warmiaków i Mazurów.

Zapraszamy na artystyczną podróż do źródeł autochtonów z lat 30. i 50. XX wieku opowiadającą o wyjątkowości świąt, które w polskiej tradycji łączyły religijność Polaków i staropolskie zwyczaje, tworząc niepowtarzalny klimat.


Posłuchaj
22:27 24 12 20 WEEKEND KULTURALNY.mp3 24.12.2020 ("Weekend kulturalny"/Polskie Radio 24)

 

***

Audycja"Weekend kulturalny"

Prowadziła: Maja Kluczyńska

Goście: Aleksandra Turkiewicz

Data emisji: 24.12.2020

Godz. emisji: 23.35

Polskie Radio 24/st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolędy i zespół "Mazowsze" w Politechnice Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 08:12
Świąteczne pieśni nie tylko z Polski, ale również Wietnamu, Indii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, a także Ameryki Południowej. 8 grudnia odbędzie się w Warszawie Międzynarodowy Koncert Kolęd z udziałem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Wydarzenie będzie elementem dwudniowego International Festival of Warsaw Winter Edition 2019.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w świetle pandemii. O. Michał Legan: Bożego Narodzenia uczymy się na nowo

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 12:00
- Uczymy się Bożego Narodzenia w domu, z najbliższymi i na spokojnie - powiedział o. Michał Legan, paulin z Jasnej Góry. Zdaniem duchownego pandemia pokazała nam, że "to, co małe, wystarczy, żeby zmienić to, co wielkie".
rozwiń zwiń