X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Weekend kulturalny. Wspomnienie Wojciecha Pszoniaka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 23:59
W poniedziałek 19 października zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy Wojciech Pszoniak. W audycji można było usłyszeć jego głos w rozmowie przeprowadzonej przez Magdalenę Juszczyk w 2017 roku w Programie 2 Polskiego Radia.
Audio
Wojciech Pszoniak
Wojciech PszoniakFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie, dorastał w Gliwicach, gdzie ukończył szkołę podstawową. Do muzycznej szkoły średniej, w klasie oboju, uczęszczał w Bytomiu. Był aktorem w amatorskim Teatrze Wesołych Wagantów i w Studenckim Teatrze Poezji przy Uniwersytecie Śląskim. Na początku lat 60. założył kabaret "Czerwona Żyrafa", a podczas studiów był współzałożycielem Teatru STU. Występował także w kabarecie "Pod Egidą".

pszoniak-wojciech1200.jpg
"Dawał z siebie wszystko wszystkim". Wspominamy Wojciecha Pszoniaka

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W roku 1968 zaczął grać w Teatrze Starym w Krakowie. Potem był aktorem stołecznych teatrów - Narodowego i Powszechnego. Stworzył niezapomniane kreacje, w tym Normana w polskiej prapremierze "Garderobianego" Ronalda Harwooda oraz Randleya Mac Murphy’ego w "Locie nad kukułczym gniazdem" Dale’a Wassermana.


Posłuchaj
22:25 weekend kulturalny 22.10.mp3 Weekend kulturalny 22.10.2020

 

Jednak to role filmowe przyniosły mu rozgłos i popularność. Wystąpił w kilkudziesięciu obrazach polskich, francuskich i w produkcjach międzynarodowych. Często powtarzał jednak, że jest aktorem teatralnym, i że nie ma aktorów filmowych. 

Zaproszenie do Warszawskiej Opery Kameralnej 

W drugiej części audycji gościem był reżyser, aktor i autor sztuk teatralnych Jakub Przebindowski, który zaprosił słuchaczy na performatywne czytanie dramatu "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Wydarzenie to odbędzie się 23 października w Warszawskiej Operze Kameralnej z okazji 135. rocznicy urodzin autora. Reżyserem jest właśnie Jakub Przebindowski.

 - Witkacy to niezwykły artysta, którego przypominamy w związku z rocznicą. To artysta teatru, ale przede wszystkim artysta sztuk wizualnych: artysta malarz, akwarelista. To także autor pism filozoficznych, pism dotyczących zagadnień związanych ze sztuką - powiedział reżyser. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: Jakub Przebindowski 

Data emisji: 22.10.2020

Godzina: 23.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wielki człowiek polskiego i francuskiego kina". Media o Wojciechu Pszoniaku

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 00:00
- Wojciech Pszoniak, wielki człowiek polskiego i francuskiego kina i teatru był szczególnie ceniony we Francji za występy u Andrzeja Wajdy czy w Theatre national de Chaillot w Paryżu – podkreślają francuskie media, informując o śmierci aktora.
rozwiń zwiń