X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kustosz Zamku Królewskiego: przez wiele lat po wojnie praktycznie nie istniał

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 10:00
- Dopiero w 1974 roku zakończono pierwszy etap prac jego odbudowy po zniszczeniach wojennych - mówiła w Polskim Radiu 24 Bożena Radzio, kustosz Zamku i autorka książki "Zniszczenia i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie".
Zamek Królewski został zbombardowany przez Niemców w pierwszych nalotach na Warszawę we wrześniu 1939 roku.
Zamek Królewski został zbombardowany przez Niemców w pierwszych nalotach na Warszawę we wrześniu 1939 roku. Foto: domena publiczna

17 września 1939 roku doszło do pożaru Zamku Królewskiego w Warszawie. Dzień ten został nazwany „czarną niedzielą”. Niemcy już w pierwszych miesiącach wojny podjęli decyzje o grabieży, dewastacji i wysadzeniu w powietrze Zamku Królewskiego.

"Symbol ofiarności"

Wawel pixabay 1200x660.jpg
"Światło dla Białorusi". Zamek Królewski na Wawelu przyłącza się do akcji

- Po podjęciu decyzji o odbudowie Zamku w roku 1971, kuratorium Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego, ciała społecznego które powołano do kierowania pracami oraz przeprowadzenia zbiórki funduszy na odbudowę, 17 września zorganizowało bez zgody władz partyjnych nieoficjalne rozpoczęcie odbudowy Zamku, położenie tzw. pierwszej cegły, nawiązując w ten sposób do rocznicy pierwszych zniszczeń Zamku we wrześniu 1939 roku. Władze komunistyczne nie zgodziły się na organizację uroczystości w tym dniu, ponieważ jest to także data napaści Związku Radzieckiego na Polskę - powiedziała Bożena Radzio.

Dodała, że symbolem ofiarności Polaków, którzy złożyli się wspólnie na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie jest skarbonka, która stanęła na Placu Zamkowym gdzie można było wrzucać datki. - Owszem, był głosy sceptyczne, ale z czasem ustały - powiedziała kustosz.

Bożena Radzio zaprosiła na wystawę multimedialną zawiązaną właśnie z odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie. Wystawa jest nieodpłatna.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


Posłuchaj
22:32 PR24_MPLS 2020_09_17-23-36-07.mp3 B. Radzio o odbudowie Zamku Królewskiego po wojnie ("Weekend kulturalny")

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: red. Maja Kulczyńska

Gość: Bożena Radzio (Zamek Królewski w Warszawie)

Data emisji: 18.09.2020

Godzina: 23.37 

Czytaj także

Dr Mariusz Klarecki o wystawie na Zamku Królewskim: jedno z dzieł będzie można zobaczyć pierwszy raz

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 08:00
- Obraz Jana Henryka Rosena, "Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan", będzie pokazany publicznie pierwszy raz ze względu  na swoje wielkie rozmiary - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Klarecki, komisarz wystawy na Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dostępność i interaktywność. Edukacja w Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 10:00
- Rolą edukatora jest stworzenie bliskiej relacji z dzieckiem i młodzieżą - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Przypkowska z Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń