Działalność Polskiego Baletu Narodowego

2020-02-28, 23:59

Działalność Polskiego Baletu Narodowego
Scena z przedstawienia "Dama kameliowa". Foto: Teatr Wielki - Opera Narodowa

Światowej sławy choreograf, inscenizator. Krzysztof Pastor współpracował z wieloma zespołami baletowymi, a od 2009 roku jest również dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego. - Jestem dumny z tego, że mamy wielonarodowy zespół - powiedział w audycji "Weekend kulturalny".

Posłuchaj

Krzysztof Pastor o działalności Polskiego Baletu Narodowego ("Weekend kulturalny")
+
Dodaj do playlisty

Polski Balet Narodowy to najważniejszy zespół baletowy w kraju. Krzysztof Pastor podkreślił, że tancerze wykonują balety klasyczne, a także te, które nie były zbyt często pokazywane, a przy okazji ich prezentacje ściągają liczną publiczność.  

- Mamy w repertuarze balety neoklasyczne, które są mocno oparte na technice tańca klasycznego, jednak nie aż tak bardzo restrykcyjne, jak chociażby te z XIX wieku. Poza tym prezentujemy balety współczesne. Staramy się też zapraszać wybitnych choreografów z całego świata. Próbujemy również pokazywać pracę choreografów, którzy wywodzą się z naszego zespołu - podkreślił rozmówca Polskiego Radia 24.

Tancerz baletowy. Czym powinien się charakteryzować?

Kreatywność, inteligencja, determinacja i umiejętność samooceny. Takimi cechami powinien według Krzysztofa Pastora dysponować dobry tancerz baletowy. W balecie klasycznym pożądane są również pewne kanony warunków fizycznych.

Powiązany Artykuł

Plakat-Festiwalu-Nowe-Epifanie-2020-1200.jpg
"Szukamy nowych olśnień, objawień". XI Festiwal Nowe Epifanie

- To kryterium niezwykle ważne i trudne. Wskazałbym również na dyscyplinę mentalną. Chodzi o podejście do zawodu tancerza. Trzeba mieć ogromną pasję i kochać ten rodzaj aktywności. Jeżeli zespół nie będzie na odpowiednim poziomie, to spowoduje to obniżenie poziomu naszego repertuaru. Dążymy do perfekcji, do czego dążą właśnie bardzo profesjonalni tancerze, którzy nie osiadają na laurach - wskazał Krzysztof Pastor.

Uniwersalny język baletu

Zdaniem Krzysztofa Pastora, językiem baletu można poruszać różne tematy i emocje. Wskazał, że taniec jest w stanie opowiedzieć pewne treści bezpośrednio i bardzo realistycznie. Z drugiej strony może być to forma poetycka wymagająca analizy.

- Przedstawienia baletowe można porównać i do przedstawień teatru dramatycznego, i do koncertów symfonicznych, jak i do malarstwa, a także grafiki. Przedstawienie baletowe jest syntezą wielu sztuk. Jest to coś wspaniałego, a zarazem nieelitarnego, dostępnego dla coraz szerszej grupy widzów - podkreślił dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.

---------------------------

Ponadto w audycji rozmowa o 4. edycji "Teatroteki Fest 2020", która odbędzie się w dniach 6-8 marca. O szczegółach mówiła Maria Stępkowska, koordynator wydarzenia.

***

Audycja: "Weekend kulturalny" 
Prowadzący: Maja Kluczyńska
Gość: Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego
Data emisji: 28.02.2020
Godzina emisji: 23.35

Polskie Radio 24/db


Polecane

Wróć do strony głównej