X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Działalność Polskiego Baletu Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 23:59
Światowej sławy choreograf, inscenizator. Krzysztof Pastor współpracował z wieloma zespołami baletowymi, a od 2009 roku jest również dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego. - Jestem dumny z tego, że mamy wielonarodowy zespół - powiedział w audycji "Weekend kulturalny".
Audio
  • Krzysztof Pastor o działalności Polskiego Baletu Narodowego ("Weekend kulturalny")
Scena z przedstawienia Dama kameliowa
Scena z przedstawienia "Dama kameliowa"Foto: Teatr Wielki - Opera Narodowa

Polski Balet Narodowy to najważniejszy zespół baletowy w kraju. Krzysztof Pastor podkreślił, że tancerze wykonują balety klasyczne, a także te, które nie były zbyt często pokazywane, a przy okazji ich prezentacje ściągają liczną publiczność.  

- Mamy w repertuarze balety neoklasyczne, które są mocno oparte na technice tańca klasycznego, jednak nie aż tak bardzo restrykcyjne, jak chociażby te z XIX wieku. Poza tym prezentujemy balety współczesne. Staramy się też zapraszać wybitnych choreografów z całego świata. Próbujemy również pokazywać pracę choreografów, którzy wywodzą się z naszego zespołu - podkreślił rozmówca Polskiego Radia 24.

Tancerz baletowy. Czym powinien się charakteryzować?

Kreatywność, inteligencja, determinacja i umiejętność samooceny. Takimi cechami powinien według Krzysztofa Pastora dysponować dobry tancerz baletowy. W balecie klasycznym pożądane są również pewne kanony warunków fizycznych.

Plakat-Festiwalu-Nowe-Epifanie-2020-1200.jpg
"Szukamy nowych olśnień, objawień". XI Festiwal Nowe Epifanie

- To kryterium niezwykle ważne i trudne. Wskazałbym również na dyscyplinę mentalną. Chodzi o podejście do zawodu tancerza. Trzeba mieć ogromną pasję i kochać ten rodzaj aktywności. Jeżeli zespół nie będzie na odpowiednim poziomie, to spowoduje to obniżenie poziomu naszego repertuaru. Dążymy do perfekcji, do czego dążą właśnie bardzo profesjonalni tancerze, którzy nie osiadają na laurach - wskazał Krzysztof Pastor.

Uniwersalny język baletu

Zdaniem Krzysztofa Pastora, językiem baletu można poruszać różne tematy i emocje. Wskazał, że taniec jest w stanie opowiedzieć pewne treści bezpośrednio i bardzo realistycznie. Z drugiej strony może być to forma poetycka wymagająca analizy.

- Przedstawienia baletowe można porównać i do przedstawień teatru dramatycznego, i do koncertów symfonicznych, jak i do malarstwa, a także grafiki. Przedstawienie baletowe jest syntezą wielu sztuk. Jest to coś wspaniałego, a zarazem nieelitarnego, dostępnego dla coraz szerszej grupy widzów - podkreślił dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.

---------------------------

Ponadto w audycji rozmowa o 4. edycji "Teatroteki Fest 2020", która odbędzie się w dniach 6-8 marca. O szczegółach mówiła Maria Stępkowska, koordynator wydarzenia.

***

Audycja: "Weekend kulturalny" 
Prowadzący: Maja Kluczyńska
Gość: Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego
Data emisji: 28.02.2020
Godzina emisji: 23.35

Polskie Radio 24/db


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Weekend Kulturalny". "Romeo i Julia" na scenie Opery na Zamku w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 07:01
- Czy można mówić w czasie walentynek o czymś bardziej archetypicznym, fundamentalnym i epokowym niż historia Romeo i Julii? To najcudowniejszy romans świata, tragiczny w finale, ale nie dlatego że postanowili swoje uczucie przerwać, to okoliczności, w których żyli, dramat otoczenia, który im towarzyszył doprowadził do tego – mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weekend Kulturalny. Galeria Opera - Wystawa: Władysław Hasior

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 00:04
W audycji tematy poświęcone wystawie Muzeum Tradycji niepodległościowych, "Akcji Żonkile" oraz wystawie poświęconej twórczości Władysława Hasiora.
rozwiń zwiń