X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 07:01
Do 15 marca w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej będzie prezentowana wystawa "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy", która powstała w ramach współpracy  Instytutu POLONIKA z Międzynarodowym Centrum Kultury. O wystawie i polskim dziedzictwie kulturalnym poza granicami kraju mówiły w Polskim Radiu 24 Magdalena Gutowska i Marta Szafranek z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.
Audio
  • 14.02.2020 (Polskie Radio 24 / Weekend Kulturalny)
Wnętrze Katedry Ormiańskiej we Lwowie
Wnętrze Katedry Ormiańskiej we LwowieFoto: Paweł Mazur / polonika.pl

Lwów jest dla Polaków miastem szczególnym. Wędrując jego uliczkami, nie sposób nie natknąć się na pamiątki dawnej, wielokulturowej Rzeczpospolitej oraz wspólnej, polsko-ukraińskiej przeszłości. Jednym z nich jest Katedra Ormiańska pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytkowych kościołów Lwowa, ufundowana przez Ormian w II połowie XIV wieku. 

Na początku XX wieku katedra poddana została gruntownej przebudowie. Do współpracy zaproszono wybitnych artystów, kluczowych przedstawicieli środowiska Młodej Polski.

Za architektoniczną stronę przebudowy i nadanie jej rysu wschodniego odpowiadał Franciszek Mączyński, najważniejszy krakowski projektant epoki secesji i wczesnego modernizmu. Dekoracje w prezbiterium, m.in. mozaiki w kopule przygotował Józef Mehoffer. Malowidła ścienne został przygotowane przez Jana Henryka Rosena już po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Powstały zespół stanowi jedno z ważniejszych dzieł polskiej sztuki sakralnej okresu międzywojennego.

Wystawa ma formę plansz i przestrzennych rekonstrukcji, które prezentują zarówno architekturę lwowskiej katedry, jak i malowidła zdobiące jej wnętrze. Wystawę wzbogacają również informacje wyjaśniające kontekst historyczny i kulturowy dotyczący lwowskich Ormian i rozwoju wielokulturowego Lwowa, a także  informacje z obszaru prac konserwatorskich prowadzonych w katedrze od 2006 r.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego

W dalszej części audycji rozmowa z Haliną Czubaszek i Maciejem Jasińskim z Towarzystwa Rapperswilskiego o wystawie "Jan III Sobieski – król, władca, polityk" w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: Weekend Kulturalny

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Goście: Magdalena Gutowska i Marta Szafranek oraz Halina Czubaszek i Maciej Jasiński.

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/ka/mat.prom

Czytaj także

Wystawa "Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 23:59
- Zygmunt III był królem rzemieślnikiem, choć rozumiał artystów, bo był nimi otoczony od wczesnych lat. Specjalistą od widowisk artystycznych był jednak Władysław IV, jego syn - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Żukowski, kurator wystawy "Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka" na Zamku Królewskim w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk sztuki: to będzie rok Rafaela Santi

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 08:00
- Wielkiemu mistrzowi renesansu będą poświęcone aż trzy wystawy. Będziemy mieć okazję przełamać gombrowiczowską frazę "wielkim artystą był". Zrozumieć dlaczego Rafael jest tak znaczącym artystą również dzisiaj - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki dr Justyna Napiórkowska.  
rozwiń zwiń