X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historyk sztuki: to będzie rok Rafaela Santi

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 08:00
- Wielkiemu mistrzowi renesansu będą poświęcone aż trzy wystawy. Będziemy mieć okazję przełamać gombrowiczowską frazę "wielkim artystą był". Zrozumieć dlaczego Rafael jest tak znaczącym artystą również dzisiaj - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki dr Justyna Napiórkowska.  
Audio
  • Dr Justyna Napiórkowska o wystawach wielkich artystów (Weekend kulturalny)
Portret młodzieńca Rafaela Santi
"Portret młodzieńca" Rafaela SantiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rafael Santi należy do tych twórców, których dzieła rezonują przez stulecia, odnosili się do nich twórcy kolejnych epok. - W tej twórczości bardzo często można odczytywać współczesność, ponieważ artyści świadomi historii, którzy chcą tworzyć sztukę nową, nie mogą być obojętni wobec przeszłości - powiedziała dr Justyna Napiórkowska. Dzieła Rafaela Santi na pewno będzie można podziwiać w trzech miastach, m.in. w rzymskich Scuderie del Quirinale. - Najpiękniejszym prezentem, jaki ten rok mógłby nam podarować, byłoby odnalezienie "Portretu Młodzieńca" Rafaela Santi - dodała. Uważany przez niektórych badaczy za jego autoportret, jest niewątpliwie największą stratą wojenną, jaką poniosło polskie muzealnictwo.   

Jej zdaniem w tym roku należałoby również zobaczyć wystawę dzieł Leonarda da Vinci w Luwrze, która towarzyszy 500-letniej rocznicy śmierci artysty. - Do ostatniej chwili nie było wiadomo, które z arcydzieł trafią na wystawę. Na pewno będziemy jednak mogli podziwiać m.in. "Człowieka witruwiańskiego" - tłumaczyła gość Polskiego Radia 24.

W Paryżu można będzie również zobaczyć wystawę dzieł El Greca, którego "Ekstazę św. Franciszka" można podziwiać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. - Polskie muzea bardzo często posiadają atut ciszy, możliwości skupienia się, obcowania z dziełem sam na sam - podkreśliła historyk sztuki. Natomiast Muzeum Prado w Madrycie poświęci wystawy renesansowym malarkom.  

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Weekend kulturalny"

Prowadzi: Maja Kluczyńska

Gość: dr Justyna Napiórkowska

Data emisji: 6.02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Sekrety "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 07:29
Gościem Moniki Małkowskiej w najnowszym odcinku "Kwadratura kultury" była Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem", która opowiedziała o tajemnicach słynnej kobiety z obrazu.
rozwiń zwiń