X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia. P. Kędziorek: gatunków muzyki folkowej jest bardzo dużo

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 10:29
Tegoroczna edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia odbędzie się już po raz 23. Znów zostanie przeprowadzony w dotychczasowej formule dwóch kategorii: Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł. - Ta druga kategoria jest dedykowana płytom z muzyką tradycyjną, wykonywaną in crudo, jak najbliżej oryginału - powiedział Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/krsmanovic

Folkowy Fonogram Roku to organizowany od 1998 r. konkurs na najlepszą polską płytę folkową roku. Jego organizatorem jest Polskie Radio - Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Od 2008 r. konkurs dzieli się na dwie kategorie: Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł. W tej pierwszej kategorii do tytułu najlepszej kandydują płyty folkowe, w drugiej - płyty z autentyczną muzyka ludową. W tym roku odbędzie się 23. edycja konkursu.

pap_ zespół  Lipniczanie. PAP Grzegorz Momot 1200.jpg
Folklor małopolski: Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej

O tym, dlaczego konkurs rozbito na dwie kategorie, przypomniał pokrótce Piotr Kędziorek. - W pewnym momencie stwierdziliśmy, że trudno jest porównywać płyty z tak różną muzyką. Fonogram Źródeł jest bowiem konkursem dedykowanym płytom z muzyką tradycyjną, wykonywaną in crudo, jak najbliżej oryginału. Płyty te zawierają często nagrania archiwalne, czasami bardzo stare, które poddane są cyfrowemu odtworzeniu. Jednak w konkursie tym startują również płyty współcześnie działających kapel czy zespołów śpiewaczych, które odświeżają stare nagrania. I trudno tego typu muzykę oceniać przy pomocy tych samych kryteriów, które stosujemy do muzyki folkowej - tłumaczył redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

"Muzykę interpretuje się na niezliczoną ilość sposobów"

Jak wyjaśniał, rozdzielenie było konieczne, bo "gatunków muzyki folkowej jest bardzo dużo". - Muzykę interpretuje się na niezliczoną ilość sposobów. Czasami jest to zupełnie współczesna, wręcz awangardowa muzyka albo muzyka taka, która mogłaby zabrzmieć w klubach czy na koncertach rockowych - powiedział Piotr Kędziorek.

>>>[JEDYNKA] Nowa Tradycja. "Zanurzanie się w przestrzeni ludzkiej kreatywności"

Tym samym podkreślił, dlaczego nie powinny już w jednym konkursie o tytuł najlepszej płyty folkowej rywalizować albumy zespołów i kapel tworzących szeroko zakrojoną muzykę folkową. Wyjaśnił jednocześnie, że i tak w ramach konkursu na Folkowy Fonogram Roku mogą startować różne płyty. - Przykładem jest ubiegły rok. Wśród laureatów znalazł się album "Bramy nieba", nagrany przez Michała Jacaszka i wokalne trio Vocal Varshe. Znajdują się na nim utwory będące niezwykłą interpretacją pieśni żydowskiej, a przecież Michał Jacaszek to wielka postać muzyki elektronicznej w Polsce - zaznaczył Piotr Kędziorek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Paulina Kozion-Bąk
Gość: Piotr Kędziorek (redaktor naczelny Radiowe Centrum Kultury Ludowej)
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 23.36

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 23:59
- Zygmunt III był królem rzemieślnikiem, choć rozumiał artystów, bo był nimi otoczony od wczesnych lat. Specjalistą od widowisk artystycznych był jednak Władysław IV, jego syn - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Żukowski, kurator wystawy "Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka" na Zamku Królewskim w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Mikołaj Sławkowski-Rode: Roger Scruton czuł się związany z naturą

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 07:35
- Roger Scruton uważał, że żyjemy w związku z naturą. Nie sądził jednak, że natura jest nam dana po to, by nad nią panować. Uważał również, że nie jesteśmy wyłącznie częścią natury, wypadkową procesów i w związku z tym nie jesteśmy wyłącznie podlegli naturze - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Sławkowski-Rode, wykładowca i uczeń angielskiego filozofa.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepszy Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł, Nowa Tradycja - folkowe uderzenie w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 12:34
Gościem Czwórki był Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej, który opowiadał o zbliżających się muzyczno-folkowych wydarzeniach w Polskim Radiu. 
rozwiń zwiń