X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Mikołaj Sławkowski-Rode: Roger Scruton czuł się związany z naturą

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 07:35
- Roger Scruton uważał, że żyjemy w związku z naturą. Nie sądził jednak, że natura jest nam dana po to, by nad nią panować. Uważał również, że nie jesteśmy wyłącznie częścią natury, wypadkową procesów i w związku z tym nie jesteśmy wyłącznie podlegli naturze - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Sławkowski-Rode, wykładowca i uczeń angielskiego filozofa.  
Audio
  • Dr Mikołaj Sławkowski-Rode o filozofii prof. Rogera Scrutona (Weekend kulturalny)
Roger Scruton
Roger ScrutonFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Roger Scrutonf, jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych zmarł w niedzielę. 27 lutego skończyłby 76 lat. Był autorem ponad pięćdziesięciu książek z zakresu historii filozofii, filozofii polityki, estetyki, sztuki i religii, w tym: "Intelektualiści nowej lewicy", "Przewodnik po filozofii dla inteligentnych", "Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie", "Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie". 

"Dialog człowiek - przyroda"

Uważał m.in., że istnieje dialog pomiędzy człowiekiem jako zwierzęciem społecznym i przyrodą z której wyrasta. - Wyrazem tego w jego życiu był sposób interakcji z naturą. Mieszkał na farmie, prowadził życie hodowcy zwierząt -  powiedział dr Mikołaj Sławkowski-Rode. Nie zmienia to faktu, że jednocześnie był zapalonym myśliwym. - Uważał również, że nie powinniśmy rezygnować z kontaktu ze zwierzętami polegającego na hodowli. Nawet na hodowli, której celem jest wyżywienie. Twierdził, że jest to dobre, bo przypomina nam o tym, że jesteśmy śmiertelni, że należymy do naturalnego cyklu poza który wyjmujemy się twierdząc, że nie musimy mieć kontaktu ze zwierzętami - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.     


pap scruton 1200.jpg
Roger Scruton. Wielki przyjaciel Polaków

W latach 80. Roger Scruton czynnie wspierał opozycję antykomunistyczną w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech. Założona przez niego fundacja "Jagiellonian Trust" pomagała polskim intelektualistom i dysydentom. Zaopatrywała środowiska konserwatywne w książki i czasopisma, odbywały się również regularne wykłady zagranicznych gości w prywatnych mieszkaniach, zgodnie z tradycjami "latającego uniwersytetu".

Za tę działalność Roger Scruton w ubiegłym roku został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej, w 2016 roku kapituła Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznała Rogerowi Scrutonowi medal "Odwaga i Wiarygodność", którym nagradzane są osoby działające na rzecz Polski i jej dobrego imienia za granicą.

Więcej w nagraniu 

***

Tytuł audycji: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: dr Mikołaj Sławkowski-Rode
Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 23.36


Zobacz więcej na temat: Roger Scruton filozofia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybitny filozof i konserwatysta: Roger Scruton

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 22:00
W wieku 75 lat zmarł sir Roger Scruton, brytyjski filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej myśli konserwatywnej, autor ponad trzydziestu książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej, a także powieści. 
rozwiń zwiń