X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa "Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 23:59
- Zygmunt III był królem rzemieślnikiem, choć rozumiał artystów, bo był nimi otoczony od wczesnych lat. Specjalistą od widowisk artystycznych był jednak Władysław IV, jego syn - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Żukowski, kurator wystawy "Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka" na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Audio
Wernisaż wystawy Świat polskich Wazów. Przestrzeń  ludzie  sztuka, fot. Danuta Matloch
Wernisaż wystawy „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka”, fot. Danuta MatlochFoto: Danuta Matloch/gov.pl

Gość Polskiego Radia 24 mówił o wystawie poświęconej dynastii Wazów. - Zygmunt III był królem rzemieślnikiem, choć rozumiał artystów, bo był nimi otoczony od wczesnych lat. Specjalistą od widowisk artystycznych był jednak Władysław IV, jego syn. Tuż przed śmiercią jechał on z królową do Wilna, a potem 9 dni pilnował i tworzył tamtejszą operę - mówił.

- Spektakle z jego udziałem były przepełnione teatrem, baletem oraz łowiectwem, które były jego największymi pasjami. Na wystawie prezentujemy dwa obiekty związane z jego pasją. Na okazję karnawału 1628 r. wystawiono pierwszą potwierdzoną historycznie operę z Bolonii, a prawdopodobnie z Pragi została sprowadzona trupa teatralna - przyznał. 

świat polskich Wazów 1200.jpg
Sztuka z czasów Wazów na Zamku Królewskim

Aktywni uczestnicy

- Zamek na Wawelu, a także Zamek Królewski w Warszawie i Pałac Wielkich Książąt w Wilnie były wówczas ważnymi ośrodkami kulturalnymi. Wazowie starali się stworzyć ośrodek, który wyrażał ich aspiracje w stosunku do poddanych i dworów europejskich - mówił. 

- Spektakle opery Teatru Dworskiego miały charakter elitarny, a jeszcze bardziej zamknięte były balety dworskie. Członkowie rodziny królewskiej występowali wówczas jako dramaturdzy. Widzowie byli także aktywnymi uczestnikami tego spektaklu. W teatrze wazowskim wydzielone były także części dla mężczyzn i kobiet. Większość ludzi stała, a przy królu siedzieli jedynie najważniejsze goście. Uwagę zwracał przede wszystkim aparat sceniczny - podsumował. 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: Weekend Kulturalny

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: 

Data emisji: 10.01.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/PAP/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skarby dawnej Polski, czyli olśniewająca wystawa

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 12:58
W audycji wybraliśmy się na wystawę "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku", którą można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"36 razy Rembrandt" w 350. rocznicę śmierci artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 09:21
Rok 2019 został ogłoszony rokiem Rembrandta, by w szczególny sposób upamiętnić 350. rocznicę jego śmierci. Genialny malarz, rysownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki XVII wieku, zwanego "Złotym Wiekiem". Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje wystawy i przedsięwzięcia kulturalne prezentujące wielkie dzieła mistrza. 
rozwiń zwiń