X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eugeniusz Kwiatkowski - Melchior Wańkowicz. Premiera w Teatrze Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 10:06
- Mam to szczęście, że nie powstała jeszcze sztuka o Eugeniuszu Kwiatkowskim. Mogłem ją napisać jako pierwszy. Nikt się nie przyczepi, nikt nie powie, że Szekspir zrobił to lepiej - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Tomczyk. W poniedziałek 30 września w Teatrze Telewizji swoją premierę będzie miał jego dramat "Imperium".
Audio
Wicepremier inż. Eugeniusz Kwiatkowski (w środku, 1938 r.)
Wicepremier inż. Eugeniusz Kwiatkowski (w środku, 1938 r.)Foto: NAC

Napisany specjalnie dla Teatru Telewizji spektakl traktuje o spotkaniu legendarnego budowniczego Gdyni, premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego z wybitnym pisarzem Melchiorem Wańkowiczem, królem polskiego reportażu. Spotkanie w gabinecie premiera stanowi pretekst dodyskusji oraz snucia wizji na temat rozwoju i przyszłości Polski. - Do czego mamy się odwoływać jeśli nie do wielkiego, modernizacyjnego wysiłku, który podjął wtedy naród. Po spustoszeniach okupacji hitlerowskiej i komunizmu warto wziąć się do pracy nad odbudową infrastruktury, żeby Polska była krajem nowoczesnym, żebyśmy mieli dobre drogi, przemysł, mieli gdzie odpoczywać, żeby nie było kolejek do lekarzy - powiedział Wojciech Tomczyk.

Gdynia i Centralny Okręg Przemysłowy


kwiatkowski_PAP__663.jpg
Eugeniusz Kwiatkowski przez całe życie chciał zmieniać Polskę

W "Imperium" Wojciecha Tomczyk Eugeniusz Kwiatkowski jawi się jako wybitny polityk i wizjoner przyszłej Polski, Wańkowicz wtóruje mu błyskotliwością i inteligencją. - Premier Kwiatkowski próbuje skłonić Wańkowicza do pracy dla rządu, do stworzenia mitu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Gdynia, jako wyzwanie był zrozumiała dla każdego, konieczność budowy portu morskiego i linii kolejowej była oczywista dla wszystkich. Dla każdego było oczywiste,  że skoro mamy dostęp do morza, to musimy zbudować port z prawdziwego zdarzenia. Zbudowaliśmy w ciągu kilku lat największy port na Bałtyku - podkreślił autor dramatu. 

Dodał, że COP był trudniejszy do wyjaśniania ludziom. - Na piaskach Sandomierszczyzny miały powstać huty, miasta i przemysł. To wytłumaczyć ludziom mógł tylko taki mistrz, jak Melchior Wańkowicz. Kwiatkowski zwraca się do Wańkowicza jako do autora hasła "Cukier krzepi", najpopularniejszego sloganu reklamowego w Polsce i jako do polskiego patrioty. Wańkowicz ma jednak inne plany, więc Kwiatkowski stosuje podstęp, by skłonić go do pracy dla rządu - podkreślił.

Piekło wojny

Akcja sztuki rozgrywa się w 1937 roku. - Wiemy, że jest to dwa lata przed wybuchem II wojny światowej, ale bohaterowie sztuki już nie. Nawet jeśli obawiają się wybuchu konfliktu, to nie wyobrażają sobie jakie piekło urządza Niemcy w Polsce wraz ze swoimi sojusznikami ze wschodu. Nikt nie mógł tego przewidzieć -    

Premiera dramatu "Imperium" w poniedziałek 30 września o godz. 21.00 w Teatrze Telewizji. Obsada: Ireneusz Czop (Melchior Wańkowicz), Mariusz Ostrowski (Eugeniusz Kwiatkowski), Helena Englert (Kryśka), Agnieszka Radzikowska (Sekretarka), Filip Kosior (Porucznik), Dariusz Chojnacki (Władysław), Bartłomiej Błaszczyński (Paweł).

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Magdalena Piejko.

Data emisji: 27.09

Godzina emisji: 23.48

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eugeniusz Kwiatkowski - wizjoner ekonomiczny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 21:10
Bohater audycji "Ludzie niepodległosci" jest przede wszystkim ojcem sukcesu gospodarczego II Rzeczpospolitej. Do jego największych osiągnięć należy rozbudowa portu w Gdyni i inwestycje w Centralnym Okręgu Przemysłowym. 
rozwiń zwiń