Porcelana na Wawelu. "Była przedmiotem pożądania władców"

2019-09-27, 23:59

Porcelana na Wawelu. "Była przedmiotem pożądania władców"
zdj. ilustracyjne . Foto: Alena Stalmashonak/Shutterstock

- Porcelana na początku była przedmiotem pożądania, głównie władców, ponieważ była na tyle kosztowna, że nikt inny nie śmiał o niej marzyć - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dorota Gabryś, kuratorka wystawy "Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu".

Posłuchaj

27.09.19 Weekend kulturalny
+
Dodaj do playlisty

Prezentacja zabytkowych eksponatów pochodzących z manufaktury w Miśni to zbiór naczyń i dekoracyjnych figur wystawionych w zachodnim skrzydle Zamku. Do najcenniejszych okazów należą barokowe zastawy z czasów saskich. Heraldyczną dekorację nosi także wyjątkowe polonicum - naczynia z serwisu podarowanego przez Augusta III francuskiej królowej Marii Leszczyńskiej. 

- Początek europejskiej porcelany to pierwsze lata XVIII wieku i manufaktura założona w 1710 roku. Natomiast porcelana przybywała do Europy w zasadzie od XV wieku. Trafiała na nasz kontynent oczywiście z dalekiego wschodu - z Chin, a później z Japonii. Te przedmioty były kupowane przez władców od XVII wieku w dużych ilościach. Modne stały się całe porcelanowe gabinety - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dorota Gabryś.

Wystawie "Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego" na Wawelu patronuje Polskie Radio. 

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24

--------------

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 23.35

Polecane

Wróć do strony głównej